Výstava a festival pantomímy. Milan Sládek slávi životné jubileum

827
Milan Sládek

Milan Sládek je umelcom svetového mena. Je vynikajúcim mímom, režisérom a skvelo mysliacim dramaturgom, tvorcom interesantných inscenačných syntéz, ktorých základom je pantomíma. V Galérii Umelka môžete navštíviť Festival pantomimických predstavení a výstavu Sládkových výtvarných diel: MILAN SLÁDEK – MÍM.

„Umelca celosvetového významu som spoznal v roku 1992, keď som robil tlmočníka pre britskú televíziu Channel4. Tá robila reportáž o porevolučnej Bratislave a v scenári mala aj interview s pánom Sládkom. Vtedy som ako 20-ročný študent netušil, o koho ide,“ spomína predseda BSK Juraj Droba.

„Milan Sládek má za sebou bohatú medzinárodnú kariéru a účinkoval v 55 krajinách sveta. Veľká vďaka mu patrí aj za oživenie budovy Divadla Aréna, ktoré neskôr prešlo do pôsobnosti našej župy. Maestro Sládek je jeden z mála Slovákov, o ktorom možno hovoriť, že sa stal svetoznámym. Človek s veľkým významom pre región Bratislavy. Preto ma nesmierne teší, že práve v tomto roku bude za svoje celoživotné dielo ocenený Výročnou cenou Samuela Zocha – teda cenou, ktorú Bratislavský samosprávny kraj každoročne udeľuje výnimočným osobnostiam,“ uviedol na otvorení Festivalu pantomimických predstavení Juraj Droba.

Sládkove herecké, režijné i výtvarné majstrovstvo a invenciu oceňuje svet už desiatky rokov. Teraz sa slovenskému publiku dostáva možnosť zažiť jeho Umenie okamihu počas festivalu, ktorý ponúka viacero atraktívnych podujatí. Stále aktívny umelec nezvykne rekapitulovať, nepozerá sa naspäť, radšej vždy dopredu a jeho hnacím motorom je samotná pantomíma: „Som pri tomto umení tvorcom, ale aj materiálom. A čo viac, pantomíma je bytostne spojená s mojou osobnosťou, mojou duchovnou konšteláciou a mojimi fyzickými danosťami. Je mojou životnou filozofiou.“

Z nemeckého Kolína nad Rýnom, kde po emigrácii maestro žije už vyše 50 rokov, kde začal svoju zahraničnú kariéru a teší sa dodnes záujmu obecenstva, sa festival presunie do Bratislavy, kde maestro pantomímy začínal a kde má stále množstvo vďačných divákov. Preto prijal ponuku od o.z. LECA k usporiadaniu tohto festivalu.

„Milan Sládek je jeden z mála Slovákov, o ktorom možno hovoriť, že sa stal svetoznámym. Maestro Sládek má za sebou bohatú medzinárodnú kariéru, účinkoval v 55 krajinách sveta a dosiahol významné umelecké úspechy. V jeho úctyhodnom veku oplýva neuveriteľnou energiou. V skvelej forme predvedie počas šiestich večerov slovenskému publiku svoje ostatné pantomimické predstavenia, ktoré premiéroval v Nemecku a tiež zaujímavé performancie v medzinárodnej spolupráci a obsadení. Festival je obohatený o výstavu, ktorá bude prierezom jeho tvorby v oblasti maľby a kresby a jej súčasťou bude i výstava vybraných masiek, kostýmov a bábok z inscenácii maestra Sládka,“ hovorí jeden z organizátorov podujatia Roberto Leca.

Bude to prvýkrát, čo Milan Sládek v takom rozsahu predstaví slovenskému publiku nielen svoj svet pantomímy, ale aj svoje výtvarné umenie, ktoré je výrazne späté s jeho životom i prácou. Výstava tvorby maestra Sládka a festival pantomímy ponúknu návštevníkom možnosť nahliadnuť do bohatej tvorby všestranného umelca, no predovšetkým maestra pantomímy, ktorej sa venuje viac než šesť desaťročí, a tiež tvorby jeho odchovancov a kolegov na Slovensku a v zahraničí.

Svetoznámy mím Milan Sládek sa dožíva okrúhlych 85. narodenín. Pri tejto príležitosti pripravuje Občianske združenie LECA a umelecká agentúra LECA production Festival pantomimických predstavení a výstavu Sládkových výtvarných diel: MILAN SLÁDEK – MÍM. Festival sa bude konať v priestoroch GALÉRIE UMELKA v Bratislave v termíne od 18. apríla do 2. mája 2023. Výstava potrvá do 14. mája 2023.

Záštitu nad podujatím prevzal predseda BSK Juraj Droba.

Fotografie z otvorenia festivalu a výstavy si môžete pozrieť KLIKNUTÍM NA TENTO ODKAZ.

Foto: Monika Kováčová