Neexistuje dôkaz, že zvieratá môžu ochorieť na koronavírus alebo ho prenášať

2590

V súčasnosti neexistuje dôkaz o tom, že zviera nemôže byť zdrojom infekcie alebo zohrávať úlohu pri šírení koronavírusu u ľudí. Vyhýbajte sa olizovaniu a zdieľaniu potravín s vaším domácim miláčikom.

Komora veterinárnych lekárov SR o tom informuje na svojej webovej stránke. Majitelia domácich zvierat by mali byť pripravení na možnú karanténu či prípadné ochorenie. Určiť by mali inú osobu v domácnosti, ktorá je schopná a ochotná sa o zviera postarať. Mali by tiež pripraviť pohotovostnú sadu s krmivom či potrebnými liekmi aspoň na dva týždne.

Ľudia, ktorí sú v úzkom kontakte so svojím domácim miláčikom, by mali pri manipulácii a starostlivosti o zvieratá vždy vykonávať základné hygienické opatrenia ako umývanie rúk pri príchode domov, pred a po manipulácii so zvieratami, pred a po kontakte s ich vecami a krmivom. Vyhýbať sa bozkávaniu, olizovaniu alebo zdieľaniu potravín s domácim maznáčikom.

V prípade, ak máte podozrenie na nový koronavírus mali by ste obmedziť kontakt s domácim miláčikom a starostlivosť by ste mali ponechať inej osobe.

Ak sa u domáceho miláčika vyskytne nevysvetlená choroba a bol v kontakte s osobou pozitívnou na COVID-19, mal by majiteľ kontaktovať príslušnú regionálnu veterinárnu a potravinovú správu. Ďalší postup odporučí úradný veterinárny lekár.

Taktiež sa odporúča preložiť preventívne kontroly, očkovania či odčervenia u veterinárnych lekárov. V prípade zhoršenia stavu vášho domáceho miláčika a potreby návštevy veterinára, sa na túto návštevu telefonicky objednajte. Zabráni to hromadeniu a kontaktu klientov v čakárni.

Viac odpovedí na vaše otázky nájdete na https://kvlsr.sk/#/clean/pet-covid

Zdroj: KVLSR