Nemocnica Bory bude najmodernejšou v Strednej Európe. Pozrite sa, ako to vyzerá vo vnútri (VIDEO)

6849
Nemocnica Bory

Koncom marca 2023 otvorí svoje brány najmodernejšia nemocnica na Slovensku. Nemocnica novej generácie Bory bude poskytovať plánovanú aj akútnu zdravotnú starostlivosť na najvyššej európskej úrovni, ktorá bude plne hradená z verejného zdravotného poistenia.

Disponovať bude najmodernejšími technológiami, ktoré zásadne zvýšia kvalitu diagnostiky a liečby pacienta a skrátia čakacie lehoty. Z pohľadu zdravotníckeho personálu zase zabezpečia vyššiu efektivitu a komfort práce.

Pri jej navrhovaní sa kládol dôraz najmä na to, aby bolo v nemocnici vytvorené príjemné liečivé prostredie, ktoré prispeje k celkovému komfortu pacientov aj personálu a zároveň pomôže k rýchlejšiemu zotaveniu pacienta. Princípy liečivého prostredia sú aplikované naprieč celou nemocnicou.

Pozrite si video ako to vyzerá vo vnútri:

Nemocnica Bory bude prvá koncová nemocnica siete ProCare a Svet zdravia a bude zastrešovať takmer všetky medicínske odbory. Nosnú činnosť však bude tvoriť šesť hlavných klinických interdisciplinárnych programov, na ktorých sa budú podieľať odborníci viacerých špecializácií. Patrí medzi ne starostlivosť o matku a dieťa, srdcovocievne ochorenia, cievne mozgové ochorenia, onkologické ochorenia, ortopedicko-traumatologický program a program pre poruchy metabolizmu a trávenia.

Nemocnica bude poskytovať zdravotnú starostlivosť vo viac ako 50 špecializáciách. V niektorých má ambíciu byť referenčným koncovým pracoviskom pre ostatné nemocnice, či už v rámci našej siete alebo aj v rámci celého Slovenska. To sú napríklad špecializácie ako hepatobiliárna chirurgia, neurochirurgia, anestéziológia a intenzívna medicína, intervenčná rádiológia a kardiológia, radiačná onkológia či robotická chirurgia. V niektorých ďalších medicínskych špecializáciách bude nemocnica budovať centrá regionálneho charakteru určené hlavne pre spádovú oblasť západného Slovenska, napríklad klinická onkológia, neurológia, gynekológia a pôrodníctvo, chirurgia prsníka, ortopédia, otorinolaryngológia  alebo neonatológia.

„Pôjde o nemocnicu ktorá bude poskytovať zdravotnú starostlivosť zadarmo, to by som rád zdôraznil. Našou veľkou ambíciou je aby občan-pacient, ktorý sem príde, sa cítil ako klient,“ uviedol generály riaditeľ Nemocnice Bory Ľuboš Lopatka.

Ľuboš Lopatka, generály riaditeľ Nemocnice Bory

V priamom dotyku s novou nemocnicou plánuje Bratislavský samosprávny kraj vystavať moderný nadčasový zdravotnícky kempus. Slúžiť bude ako výučbové a vedecko-výskumné centrum. Memorandum o porozumení medzi Bratislavským samosprávnym krajom (BSK), Penta Hospitals International a Slovenskou zdravotníckou univerzitou (SZU) na rokovaní 8. apríla 2022 schválili bratislavskí krajskí poslanci.

„Jeho hlavným cieľom je nie len premiestniť zdravotnícke školy do tohto areálu, ale aj vybudovať jedno územie pre vzdelávaciu infraštruktúru a celoživotné vzdelávanie. Našim partnerom je samotná nemocnica Bory, pretože ich investičné zázemie nám poskytuje pre vybudovanie tohto kampusu pozemok a zároveň nami spolupracuje na obsahu tohto jedninečného areálu,“ spresňuje Barbora Lukáčová, riaditeľka odboru strátegie, riaditeľka odboru stratégie, územného rozvoja a riadenia projektov BSK.

Súčastou novej nemocnice bude aj gynekologicko-pôrodnícke oddelenie. Ako bude fungovať, vysvetľuje Andrea Bučuričová, manažérka ošetrovateľstva na pracoviskách intenzívnej medicíny: „Maminka bude prijatá priamo na izbu, kde je zabezpečíme vysokú intimitu. Po celú dobu tu bude s ňou môcť rodinný príslušník s tým, že všetci majú vlastné sociálne zariadenie. Čo je dôležité, že prvé ošetrenie bábätka bude priamo v tejto miestnosti.“

„Do objektu nemocnice boli zakomponované átriá, ktoré prinášajú zeleň do interiéru. Tvoria výrazný prvok celého objektu a príjemným spôsobom prepájajú interiér a exteriér. Zároveň podporujú navigáciu pacienta aj personálu v priestore nemocnice. Interiér dotvárajú zelené prvky v podobe rastlín, ktoré sú umiestnené hlavne vo verejných častiach,“ hovorí Jana Dusemund, projektová manažérka stavby.

Andrea Bučuričová, manažérka ošetrovateľstva na pracoviskách intenzívnej medicíny
Jana Dusemund, projektová manažérka stavby

„Veľmi vítam tento projekt, ktorý má šancu prinavrátiť dôveru v slovenské zdravotníctvo. Je to zároveň akási skúška pre súkromný sektor, či dokáže poskytovať služby, ktoré doteraz poskytoval iba štátny sektor v oblasti koncovej starostlivosti. Chcem veriť, že tento projekt bude na prospech obyvateľov kraja,“ uzavrel Tomáš Szalay, hlavný lekár Bratislavského samosprávneho kraja.

Nemocnica bude mať 405 lôžok. Ročne plánuje uskutočniť 35-tisíc hospitalizácií a 350-tisíc ambulantných vyšetrení. Jej súčasťou bude 16 operačných sál, urgentný príjem novej generácie s heliportom, 24 izieb multiodborovej intenzívnej starostlivosti a 35 izieb intermediárnej starostlivosti, osem pôrodných izieb, robotická prípravovňa liekov a potrubná pošta, nadštandardné rádiologické vybavenie vrátane napríklad lineárneho urýchľovača či kybernetického noža CyberKnife. Všetky pacientske izby sú v jednolôžkovom štandarde a s vlastným sociálnym zariadením.  

Celkovo plánuje nemocnica zamestnať viac ako 1500 ľudí, z toho bude 322 lekárov, 440 sestier, 470 ostatných zdravotníckych pracovníkov a 270 administratívnych a prevádzkových zamestnancov. V novembri 2022 nemocnica získala právoplatné kolaudačné rozhodnutie a pre verejnosť zorganizovala víkendový deň otvorených dverí.