Dnes je Deň matiek. Vedeli ste, že sa oslavoval už v starovekom Grécku?

2228
Dnes je Deň matiek. Vedeli ste, že sa oslavoval už v starovekom Grécku?
Dnes je Deň matiek. Vedeli ste, že sa oslavoval už v starovekom Grécku?

Dnešný deň je venovaný našim mamám. Tento deň patrí medzi najdojemnejšie sviatky, keďže pre každého človeka je jeho matka najdôležitejším človekom na svete. Mama je tu pre nás od útleho detstva a stojí pri nás pri každom našom kroku. Predstavuje symbol opory, pochopenia, obetavosti, je pri nás v zlých i dobrých chvíľach, poľutuje a milovať svoje dieťa bude za každých okolností.

Z histórie Dňa matiek

Na ženu ako darkyňu života mysleli už v antike. V starovekom Grécku oslavovali deň matiek 250 rokov pred narodením Krista. Išlo o slávnosti na počesť božstva Rhey – matky všetkých božstiev. Trvali zvyčajne tri dni – od 15. do 18. marca. Nemali však charakter verejných osláv fenoménu materstva, boli skôr súkromným sviatkom pokračovateliek rodu.

V 16. storočí sa v Anglicku slávil sviatok matiek pod názvom Materská nedeľa (alebo Nedeľa matiek) a pripadal na pôstne obdobie pred Veľkou nocou. Mnoho chudobných ľudí vtedy slúžilo v bohatých domácnostiach ďaleko od domova a nemohlo tráviť čas so svojimi matkami. Preto služobníci dostávali na tento deň voľno, aby sa mohli vrátiť domov alebo navštíviť kostol vo svojom rodnom meste, kde žili ich matky a ďalší príbuzní.

V roku 1907 Anna Jarvisová zahájila kampaň za ustanovenie Dňa matiek ako národný sviatok. Dočkala sa ho v roku 1911. V roku 1914 bol Deň matiek prehlásený oficiálne za národný sviatok. Druhú májovú nedeľu tak matky nepracovali, nevarili, neupratovali. Všetko zariadili deti, ktoré navyše svoje maminky ochotne obsluhovali.