Nová cestička pre peších a cyklistov v mestských lesoch k Horárni Krasňany

5129

Mestské lesy v Bratislave otvorili novú lesnú cestu pre peších a cyklistov smerom k Horárni Krasňany. Vyhnete sa tak nepríjemnému úseku s autami v poslednej časti.

Dostať sa k obľúbenému rekreačnému areálu na konci Peknej cesty bolo najmä cez voľné dni peklo. Na úzkej asfaltke sa naraz tlačilo množstvo áut a spolu s nimi aj cyklisti, chodci, často rodiny s malými deťmi a kočíkmi.

„Nakoľko kolízne situácie boli na dennom poriadku, ako riešenie sme vybudovali paralelnú lesnú cestu cez areál bývalých muničných skladov. Už tento víkend máte možnosť kritický úsek obísť, dostať sa k Horárni komfortnejšie a po ceste bez áut,“ informovali Mestské lesy Bratislava

✅ Cesta je určená pre peších obojsmerne a pre cyklistov v smere hore.
✅ Vznikla obnovením starého konského úvozu používaného ešte pred 2. sv. vojnou.
✅ Povrch tvorí najjemnejší makadám vhodný aj pre kočíky či bicykle.
✅ Pre cyklistov smerom nadol je určená asfaltka.
✅ Časť cesty lemuje ručne, tradičným štýlom robený suchý múrik z kameňov. Predstavuje ideálne prostredie pre jašterice aj lesné jahody.
✅ V samotnom areáli muničných skladov bolo potrebné zbúrať niekoľko budov v havarijnom stave, odviezť tony stavebného odpadu a roky nahromadených smetí.
✅ Podarilo sa však zachovať cenné klenbové pivnice bývalej Horárne mestských lesov, po rekonštrukcii budú využité pre verejnosť.
✅ Upravili sa terénne nerovnosti na parkoviskách pri Horárni pre komfort návštevníkov s autami.
✅ Na asfaltke je znížená rýchlosť na max 30km/h a vyznačil sa zákaz parkovania na ceste z dôvodu bezpečnosti.

Momentálne je sprístupnená len časť areálu Muničákov kadiaľ vedie nová cesta. Zvyšný priestor Mestské lesy stále čistia a postupne bude otvorený aj zvyšok, ako plnohodnotný prírodný areál.

V okolí bývalej horárne rástlo množstvo ovocných stromov. Niektoré v dobrom stave sme uvoľnili od náletových drevín, teraz na jar budú krásne kvitnúť.
Využili sme aj túto desiatky rokov starú značku.
Začiatok novej cesty, na rázcestí treba pokračovať rovno. Doprava cez potok pokračuje asfaltka (pôvodná cesta).
Na cestu dole na bicykli použite prosím asfaltku u dôvodu bezpečnosti a komfortu peších návštevníkov, najmä seniorov a detí. V druhej fáze Mestské lesy zvažujú pre cyklistov v smere dole vybudovať oddelený singletrail, hľadá sa preň optimálna trasa.
Na tomto mieste bolo pred 2.sv vojnou sídlo Mestských lesov. Toto je pozostatok budovy bývalej horárne, vnútri sú architektonicky cenné klenbové pivnice, ktoré sa podarilo zachovať. Vrch horárne bol bohužiaľ v havarijnom stave a nedal sa už zachrániť. Pivnice sa opravujú a budú prístupné verejnosti.
Ručne robený suchý múrik, ideálny biotop pre jašterice aj lesné jahody.
Červenou je vyznačená nová cesta cez bývalé muničné sklady. Modrá je asfaltka, doteraz využívaná cesta po ktorej jazdia aj autá.