Nová flotila moderných autobusov zvýši komfort cestovania v Bratislave

1082

Dopravný podnik Bratislava privítal prvú várku nových autobusov značky Otokar. Zvyšné kusy budú prichádzať postupne a nahradia vekovo najstaršie vozidlá, teda najmä tridsaťročné autobusy značky Karosa, čím výrazne prispejú k zlepšeniu pohodlia verejnej dopravy v hlavnom meste. Dokopy sedemdesiat vyše 18-metrových kĺbových autobusov posilní vozidlový park DPB a do premávky sa zaradia postupne po vykonaní potrebných administratívnych úkonov. Autobusy Otokar KENT C sú určené najmä pre linky, kde je potrebná vyššia kapacita.

„Nákup sedemdesiatich nových autobusov bol v rámci bratislavskej verejnej dopravy jeden z najväčších. Modernejší vozidlový park je našim spoločným cieľom, ktorý sa snažíme aj s dopravným podnikom napĺňať. Práve oblasť dopravy – a najmä mestskej hromadnej dopravy – je značne zasiahnutá dopadmi pandémie, ale v našom snažení nechceme poľaviť a verím, že MHD sa aj po dnešku stane pre ľudí opäť o niečo príťažlivejšia,“ povedal Matúš Vallo, primátor Bratislavy.

Dôkazom, že ide o kvalitné a moderné vozidlá sú aj technické komponenty pochádzajúce z Nemecka. Výkonný dieselový motor DAF spĺňa najprísnejšiu emisnú normu EURO 6d a spriahnutý je so 6-stupňovou automatickou prevodovku ZF. DPB záležalo na finálnom vyhotovení vozidiel, preto bol proces výroby dôkladne kontrolovaný zamestnancami divízie autobusov, odboru techniky a dopravy a oddelenia informačných systémov.

„Našou hlavnou požiadavkou pri výrobe vozidiel bolo zabezpečiť čo najväčšie pohodlie a bezpečie nielen cestujúcim, ale aj vodičom, ktorí určite ocenia výborné jazdné vlastnosti a funkcionalitu nových autobusov. Teším sa, že nové vozidlá už čoskoro zaradíme do premávky a zvýšime tak kvalitu cestovania verejnou dopravou v hlavnom meste. Podarilo sa nám vysúťažiť historicky najlepšiu cenu za kĺbové vozidlo, teda 254 950 EUR, vďaka čomu sme ušetrili päť miliónov EUR. Tieto prostriedky sme už postupne reinvestovali do pracovného prostredia zamestnancov dopravného podniku,“ zdôraznil pri príležitosti predstavenia nových vozidiel Martin Rybanský, predseda predstavenstva DPB a.s.

Nízkopodlažné autobusy spĺňajú všetky kvalitatívne štandardy, ktoré DPB nastavil už pri kúpe predchádzajúcich vozidiel. Autobusy ponúknu cestujúcim moderný interiér s tridsiatimi deviatimi sedadlami v hygienickom koženkovom prevedení a taktiež sedadlami vyhradenými pre cestujúcich so zníženou pohyblivosťou. V prednej i zadnej časti vozidla sú dva priestory pre detský kočík, invalidný vozík i bicykel.

K dispozícii budú USB nabíjačky, WIFI pripojenie a zvýšenú bezpečnosť zaistí kvalitný kamerový systém. Moderný informačný systém (BUSE) zase poskytne cestujúcim aktuálne dopravné informácie. Výkonná klimatizácia plní funkciu nielen chladenia, ale aj kúrenia a je spúšťaná automaticky v závislosti od vonkajšej teploty a teploty v interiéri autobusu. Silný chladiaci výkon klimatizácie v kombinácii s vysokou mierou zatmavenia determálnych okien zabezpečí v priestore pre cestujúcich účinný tepelný komfort najmä počas horúcich letných dní. Vozidlá disponujú tiež systémom pre automatické počítanie cestujúcich a hlásičmi pre slabozrakých a nevidiacich. Dostatočne priestranná kabína vodiča zvýši pohodlie jazdy aj vďaka kvalitnému ergonomickému sedadlu, chladničke či ďalšej samostatnej elektrickej klimatizácii, ktorá nevplýva na výkon motora.

Zdroj: ts DPB