Nová sezóna na starej adrese. Na Dunajskú ulicu sa vracia bábkové divadlo

Bratislavské bábkové divadlo po desiatich rokoch končí putovanie po dočasných scénach.

408
Rekonštrukcia budovy divadla na Dunajskej 36

Putovanie župného Bratislavského bábkového divadla po dočasných scénach sa končí. Po komplikovanej prestavbe sa divadlo vracia na Dunajskú ulicu v bratislavskom Starom Meste, aby tu v septembri otvorilo novú budovu a začalo svoju 69. sezónu.

Bábkáč je veľmi obľúbeným a aj najnavštevovanejším divadlom v kraji. Získava za svoju tvorbu mnohé ocenenia na domácich i zahraničných pódiách. Takmer 10 rokov hrá v náhradných priestoroch, preto si takúto modernizáciu určite zaslúžilo. Bude to divadlo 21. storočia a zároveň najmodernejšie bábkové divadlo na Slovensku,“ priblížil predseda BSK Juraj Droba.

„Rekonštrukcia je vo finále, dodávateľ interiéru administratívnych priestorov finišuje s dodávkami, a tak sa konečne môžeme vrátiť na Dunajskú ulicu, kde už máme moderné priestory na divadelnú tvorbu a na ďalšie aktivity pre svojich divákov,“ hovorí z novej budovy Ján Brtiš, riaditeľ Bratislavského bábkového divadla, a dodáva: „Vraví sa síce, že radšej vyhorieť, ako sa sťahovať, no naši zamestnanci opäť zvládli triedenie, balenie a prepravu na výbornú, za čo im patrí veľké poďakovanie. Zostáva len vybaliť všetko zo škatúľ a uložiť tak, aby sme sa mohli venovať už len tvorivej práci.“

Divadlo počas desaťročnej rekonštrukcie prešlo až tromi divadelnými scénami. Od začiatku roka 2015 hosťovalo na Malej scéne STU, odkiaľ sa v roku 2017 presunulo na malú scénu Istropolisu. Tú opustilo v roku 2021 pre jeho vlastnú prestavbu. Poslednou zastávkou bola spoločná scéna s Radošinským naivným divadlom na Záhradníckej ulici, kde divadlo práve zakončilo sezónu 2023/2024.

Na Záhradníckej ulici uviedlo šesť nových inscenácií. Naposledy to bola v októbri minulého roka rozprávka Zázračný lekár. V tichosti však už pracovalo aj na troch nových inscenáciách, ktoré boli navrhnuté na podmienky vlastnej scény na Dunajskej ulici.

Návštevníci by už teraz na Dunajskej 36 našli vedenie, administratívu aj skúšajúce tímy hercov a tvorcov, no na otvorenie pre verejnosť si ešte musia počkať. Premiéry aj slávnostné otvorenie pripravuje divadlo na september 2024 a nadviaže na ne vlastným festivalom, ktorý pripravuje súbežne so skúšaním a s plánovaním otvorenia.

„Slávnostné otvorenie pripravujeme na koniec septembra 2024. Oslavy budú trvať týždeň a ich súčasťou budú dve nové premiéry, zážitková prehliadka priestorov divadla a nultý ročník medzinárodného divadelného festivalu Prieniky, ktorý má ambíciu pokračovať  ako bienále aj v ďalších rokoch,“ priblížila plány osláv autorka konceptu a režisérka Katarína Aulitisová.

Bratislavské bábkové divadlo ďakuje svojmu zriaďovateľovi, Bratislavskému samosprávnemu kraju, ktorý zastrešil rekonštrukciu organizačne i finančne. Veľká vďaka patrí aj všetkým dočasným scénam, ktoré u seba divadlo počas rokov prestavby prichýlili: Malej scéne STU, Istropolisu – Domu odborov a Radošinskému naivnému divadlu na Záhradníckej 95.

Pre nové informácie o slávnostnom otvorení, premiérach a festivale môžu návštevníci naďalej sledovať sociálne siete a internetové stránky divadla a Bratislavského samosprávneho kraja.

    ZDROJBratislavské bábkové divadlo