Prečo župa zmenila autobusového dopravcu? Toto sú vaše najčastejšie otázky

1080

Od 15. novembra premáva v kraji nový autobusový dopravca, ktorý ohlásil rozsiahle výpadky spojov. Pripravili sme odpovede na vaše najčastejšie otázky k tejto téme.

Prečo musel kraj meniť dopravcu, keď ten predchádzajúci fungoval dobre?
Zmluva s predchádzajúcim dopravcom Slovak Lines skončila 14.11.2021 a už ju nebolo možné predĺžiť. Nový prepravca preto musel vzísť z verejnej a transparentnej súťaže.

Prečo sa radšej nepredĺžila zmluva so Slovak Lines?
Predĺženie zmluvy so Slovak Lines nebolo možné z dôvodu uplynutia zákonom dovolenej maximálnej možnej dĺžky trvania zmluvy (10+5 rokov). Práve pre to musel Bratislavský samosprávny kraj vyhlásiť súťaž na výber nového dopravcu, čo urobil už v decembri 2018 oznámením v európskom vestníku.

Prečo si župa vybrala spoločnosť ARRIVA?
Túto spoločnosť si nevybrala župa, ale vzišla zo súťaže. Spoločnosť Arriva Mobility Solutions v súťaži ponúkla najnižšiu cenu a tak vyhrala. Na druhom mieste skončila skupina dodávateľov Konzorcium Bratislava, ktoré pozostávala z firiem Slovak Lines Bratislava a TD Transport SK Nitra. Tretí skončil dopravca Autobusy Karlovy Vary z Českej republiky.

Mohla župa nepodpísať zmluvu s víťazom súťaže?
Nie.

Prečo mohol vyhrať súťaž niekto, kto nemá vodičov?
To by bolo diskriminačné a „šité na mieru“ existujúcemu dopravcovi. To by úplne poprelo význam súťaže. Doterajší dopravca by mohol požadovať extrémne vysokú cenu, lebo nik iný by sa nebol schopný do súťaže zapojiť. Bohužiaľ, keďže verejné obstarávania podobného rozsahu u nás trvajú dokonca niekoľko rokov, nie je možné požadovať, aby si uchádzači „len tak pre istotu“ zamestnali taký počet ľudí dopredu.

Nemohla vypísať župa súťaž nejako inak? Urobila župa nejakú chybu?
Nie. Samotné kontrolné orgány označili námietky za neopodostatnené a v značnej časti za účelové. Ani pri jednej z kontrol nebolo konštatované pochybenie BSK.

Prečo nebola súťaž vypísaná skôr? To sa nedalo predvídať, že budú komplikácie s verejným obstarávaním?
Súťaž bola ohlásená v roku 2018 a vyhlásená v apríli 2020. To je bezkonkurenčne najskôr zo všetkých žúp. Napriek tomu trvala rekordných 19 mesiacov a uzavretá bola až v septembri 2021, teda dva mesiace pred skončením bývalého dopravcu Slovak Lines. Bohužiaľ, naše zákony dovoľujú uchádzačom podávať opakované obštrukčné podnety. Tie musel riešiť Úrad pre verejné obstarávanie. Výsledkom je, že aj napriek tomu, že BSK pripravilo bezchybné podklady a vyčlenil na celý tender najviac času, obštrukciami mal nový dopravca na prípravu namiesto plánovaného pol roka, len dva mesiace.

Bolo vopred známe, že Arriva nedokáže za tak krátky čas vypraviť riadne všetky spoje?
Spoločnosť ARRIVA deklarovala, že napriek krátkemu času robí všetko pre to, aby už od 15.11. premávali spoje podľa požiadaviek. Arriva prevádzkuje autobusovú, vlakovú, električkovú a vodnú autobusovú dopravu v 14 krajinách po celej Európe. K septembru 2018 zamestnávala 61 845 ľudí a ročne prepravila 2,4 miliardy cestujúcich.

Čo je hlavnou príčinou, že vynechali spoje?
Nedostatok vodičov.

Prečo je nedostatok vodičov?
Dôvodov je viacero. Prvý je všeobecná situácia na pracovnom trhu. Nedostatok vodičov cíti Dopravný podnik Bratislava (DPB), ale aj Železničná spoločnosť Slovenska (ZSSK), kde zase chýbajú rušňovodiči. Podobný problém majú aj iné krajiny. Ďalším dôvodom je, že od bývalého dopravcu Slovak Lines neprešla časť vodičov k spoločnosti ARRIVA. Situáciu komplikuje aj pandémia a karanténa.

Zháňa ARRIVA vodičov aj mimo kraja a mimo Slovenska?
Áno. Ktokoľvek, kto má skúsenosti so šoférovaním autobusov, je vítaný, aby s touto situáciou pomohol. Trvalý pobyt ani občianstvo nehrajú rolu. Áno, v tejto chvíli jazdia v Bratislavskom kraji vodiči aj mimo Bratislavského kraja aj mimo Slovenska, napríklad z českej Arrivy, ale tiež z tretích krajín.

Koľko vodičov je ešte potrebných?
Slovak Lines využíval na prímestských linkách 400 šoférov. Spoločnosti ARRIVA k pondelku 15.11. chýbalo približne 100 vodičov.

Neuvažovali ste, aby ľudí vozil znovu Slovak Lines?
To už nie je možné. Jednak by bolo potrebné urobiť nové verejné obstarávanie, ale hlavne: drvivá väčšina vodičov Slovak Lines už ukončila pracovný pomer. Teda ani tento dopravca už nemá dostatok vodičov. Práve naopak, ohlásil rušenie aj tých spojov, ktoré neobjednával Bratislavský samosprávny kraj (ako napríklad linka do Hainburgu).

Ako môžem pomôcť?
Ak máte vodičské oprávnenie na autobusy, alebo poznáte niekoho, kto má chuť jazdiť pre kraj, tu nájdete kontakt: https://arriva.sk/bratislava/kariera

Ako dlho bude výpadok spojov trvať?
Bratislavský samosprávny kraj požaduje, aby k citeľnému zlepšeniu došlo do konca budúceho týždňa. Očakávame, že situácia sa bude priebežne zlepšovať. V najbližších dňoch a možno aj týždňoch je veak potrebné naďalej počítať s výpadkami spojov.