Obľúbená čitateľská súťaž pozná víťazov

1618
Foto z 8. ročníka Vráťme knihy do škôl

Známe i menej známe knižné tituly od rôznych autorov ovládli aj deviaty ročník celoslovenskej čitateľskej súťaže Vráťme knihy do škôl, ktorej spoluorganizátorom je Bratislavský samosprávny kraj. Do čítania sa zapojilo viac ako 3 500 žiakov a takmer 400 škôl. Súťaž bola určená tak pre materské, základné, ako aj stredné školy.

Princípom súťaže bolo prečítať si ľubovoľne vybranú knihu a poslať z nej krátky text. Objasniť dôvody, prečo práve táto kniha a popísať, čo im dielo prinieslo. Škôlkari mali nakresliť obrázok na základe učiteľom alebo inou osobou prečítaného textu. Žiaci I. stupňa základných škôl posielali buď text, obrázok alebo oboje.

Do súťaže Vráťme knihy do škôl, ktorá trvala od 16. decembra 2019 do 15. marca 2020, prišlo 7 728 príspevkov, z ktorých bolo 5 443 textov a 2 285 kresbičiek. Zapojilo sa 373 škôl, teda 63 materských, 148 základných a 162 stredných.

Najaktívnejší boli čitatelia v Bratislavskom kraji, ktorých sa zúčastnilo 26%. Druhý bol Nitriansky kraj so 14%. Ako tretí sa umiestnili Košický a Žilinský kraj s 12%. 10% účasť zaznamenali Banskobystrický a Trenčiansky kraj. Predposledný skončil s 9% Prešovský kraj a najmenej sa čítalo v Trnavskom kraji, kde sa zúčastnilo len 7% čitateľov.

Na cenu Knižní anjeli navrhli študenti 1 768 podporovateľov čítania, ako sú knihovníci, učitelia slovenského jazyka či vychovávatelia, teda tých, ktorí  vedú mládež k literatúre. Z nich získala ocenenie top desiatka.

Medzi najaktívnejšie školy sa zaradili napríklad Základná škola sv. Vojtecha z Vrábeľ, Gymnázium pre nadané deti z Bratislavy, Obchodná akadémia z Popradu, Obchodná akadémia z Čadce či Gymnázium L. Novomeského z Bratislavy.  

Počas 9. ročníka súťaže Vráťme knihy do škôl bolo spolu prečítaných 3943 rôznych kníh.

V kategórii materské školy a I. stupeň základných škôl siahali deti najčastejšie po tradičných tituloch Rozprávky o psíčkovi a mačičke, Danka a Janka, Zvedavý  myšiak Edgar, Tri prasiatka či Z rozprávky do rozprávky. 

Medzi najčítanejšie knihy II. stupňa základných a stredných škôl sa tento rok zaradil Malý princ, Maco Mlieč, Harry Potter a kameň mudrcov, Na vine sú hviezdy a Mengeleho dievča a dominujúcimi zahraničnými autormi boli J. K. Rowlingová, John Green, ale i Shakespeare. U mladších detí sa najviac z domácich autorov čítali knihy od Márie Ďuríčkovej, Ivana Sedláka, či Josefa Čapka. Vyššiu vekovú kategóriu zase oslovili domáce tituly od Violy Stern Fischerovej a Veroniky Homolovej Tóthovej (Mengeleho dievča), Zuzky Šulajovej (séria Džínsový denník) a Jozef Kariku (Trhlina).

V čítaní boli v tomto ročníku aktívnejšie dievčatá, ktoré tak chlapcov predbehli o 18,6 % (59,3 % dievčatá a 40,7 % chlapci).

Slávnostné ocenenie, ktoré sa malo uskutočniť 16. apríla 2020, bolo v súvislosti s opatreniami kvôli koronavírusu presunuté na september. Samozrejme presný termín bude závislý od možností a vyvíjajúcej sa situácie.

Súťaž Vráťme knihy do škôl zorganizovalo občianske združenie Učenie s úsmevom v spolupráci s Bratislavským samosprávnym krajom, internetovým kníhkupectvom abcknihy.sk, vydavateľstvom Ikar a vydavateľskou značkou YOLi.

Mená a umiestnenie ocenených v jednotlivých kategóriách nájdete na webovej stránke http://www.vratmeknihydoskol.sk/Vyhercovia.aspx