Cyrilometodská cesta je Európskou kultúrnou cestou. Urobte si výlet za sakrálnymi pamiatkami regiónu

2760
Marianka
Marianka

V našom kraji je až 7 krásnych zastávok. Cesta sv. Cyrila a Metoda získala certifikát Rady Európy pre kultúru a pozývame vás preskúmať ju.

Projekt Európskej kultúrnej cesty sv. Cyrila a Metoda obstál v silnej medzinárodnej konkurencii 13 kandidátov a zaradil sa tak medzi také významné cesty, ako je napr. Svätojakubská cesta, vedúca do Santiaga de Compostela v Španielsku. Trasa sa vinie naprieč Európou a popri takých významných dejinných centrách ako sú Nitra, Velehrad,  Zalavár (Blatnohrad),  Solún, Rím či Plovdiv sa tiahne aj Bratislavským krajom. Tu všade môžete dodnes cítiť prítomnosť sv. Cyrila a Metoda v podobe historických pamiatok a duchovných odkazov.

Hrad Devín
Hrad Devín
Bratislavský hrad
Bratislavský hrad

Spoznáte na nej pamiatky a miesta spojené s Veľkou Moravou a nesúce odkaz vierozvestcov. Popritom objavíte prírodné krásy, ochutnáte miestnu kuchyňu a objavíte rôzne jedinečnosti. Záleží len na tom, čo všetko vás zaujíma a akým tempom pôjdete. Dominantou trasy je Hrad Devín – niekdajšie duchovné a strategické centrum. Z liečivého prameňa sa môžete napiť na našom najstaršom pútnickom mieste – v Marianke. Cesta za poznaním vás nasmeruje k najväčšiemu chrámu regiónu – Katedrále sv. Martina, Kostolu sv. Cyrila a Metoda, na Kalváriu, k hradisku Neštich aj k menším a často málo známym pamiatkam.  

Dóm svätého Martina
Dóm svätého Martina

V Bratislavskom kraji je sedem zastávok

V Bratislavskom kraji sa nachádza 7 zastávok a trasa vedie od Devína, cez Bratislavský hrad, Dóm sv. Martina, Marianku, Slovanské hradisko Neštich nad Svätým Jurom, Modru a okolie až do Dolian. Celkom sa na trase nachádza 24 zastávok v Bratislavskom, Trnavskom a Nitrianskom kraji.

Modranská keramika. Zdroj: Facebook Slovenská ľudová majolika Modra
Modranská keramika. Zdroj: Facebook Slovenská ľudová majolika Modra

Čo pre nás znamená certifikát Rady Európy

Novocertifikovaná kultúrna cesta má za cieľ zachovanie a šírenie odkazu sv. Cyrila a Metoda a ich žiakov. Jej certifikácia Radou Európy pre Kultúru predstavuje dôležitý míľnik v snahe vybudovať ďalšiu atraktívnu európsku cestu, ktorá má osloviť nielen veriacich a pútnikov, ale aj turistov a ľudí s hlbokým vzťahom k minulosti a vlastným koreňom

Cieľom cesty je šíriť poznanie a osvetu rôznymi aktivitami tak, aby zaujali široké spektrum verejnosti. Aby mali záujemcovia všetky potrebné informácie nadosah, združenie Slovenský dom Centrope pripravilo elektronického sprievodcu v podobe praktickej mapovej aplikácie , ktorá po stiahnutí funguje aj v offline režime. Nájdete ju tu.

Cestovateľom pomáha lepšie si trasu naplánovať a vytýčiť miesta, ktoré stoja za návštevu. Táto cesta totiž ponúka ďaleko viac, ako iba pamiatky spojené s pôsobením vierozvestcov a ich učencov u nás. Uvidíte krásy okolitej prírody, spoznáte historické pamiatky viažuce sa na rôzne dejinné epochy, objavíte poklady tradičnej kuchyne a špecifiká jednotlivých regiónov nášho kraja.

Hradisko nad Neštichom pri Svätojurskom náučnom chodníku je stále predmetom odborného výskumu. Foto- Zora Machová, naucnechodniky.eu
Hradisko nad Neštichom pri Svätojurskom náučnom chodníku je stále predmetom odborného výskumu. Foto- Zora Machová, naucnechodniky.eu