Ocenenia v rámci projektu Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu sú rozdané

1068
Nigel Baker
Nigel Baker

Ocenenia získalo 116 mladých ľudí z celého Slovenska. Zo škôl v pôsobnosti BSK získalo ocenenie 24 žiakov. Prečítajte si o ocenení, ocenených, ale aj o zaujímavých príbehoch tohto ročínka.

Som veľmi hrdý na to, že tu dnes oceňujeme mladých ľudí, ktorí dokázali na sebe tak dlho a vytrvalo pracovať. Spolu ste venovali vyše 6000 hodín dobrovoľníckej práce pre vaše komunity, rozvíjali ste svoj talent a zažili ste dobrodružstvá na expedícii. Som na vás hrdý,“ vyjadril sa britský veľvyslanec Nigel Baker na ceremónii, kde si zlatú cenu vojvodu z Edinburghu prebralo 116 mladých ľudí zo Slovenska. 

Zlaté ocenenia odovzdávali aj známe slovenské osobnosti ako napríklad kapela Hex, herci Juraj Kemka a Marek Fašiang, standupistka Lujza Garajová-Schrameková a cestovateľ Peter Hliničan. K prvým desiatim zlatým absolventom z roku 2018 sa tak v pondelok do zlatej DofE rodiny pripojí 116 úspešných študentov. 

Práca na vlastnom osobnostnom rozvoji je celoživotnou cestou. Neprestávajte. Ste budúcnosťou tejto krajiny,” povedal v príhovore Miloš Ondrášik, riaditeľ DofE Slovensko.

Spev, vojna aj sebadisciplína

Mladší súrodenec sa chce vydať vlastnou cestou, no ten starší mu to nechce dovoliť. Túto symboliku použila zlatá absolventka DofE Soňa Kmeťová vo svojom úspešnom debute Big Brother. Aj na slávnostnej zlatej ceremónii zaspievala pieseň o vojne na Ukrajine, ktorá sa jej ako mladého človeka veľmi dotkla. Hudba je jeden zo spôsobov, ako sa s touto situáciou, ktorá traumatizuje celú spoločnosť, Soňa vyrovnáva. Práve spev bola oblasť, ktorej sa v DofE systematicky a dlhodobo venovala pod vedením svojho mentora Tomáša, s ktorým dodnes tvorí hudbu a sú spolu v jednej kapele. “DofE ma naučilo sebadisciplíne a naučilo ma manažovať si čas a vytvoriť si priestor na spev, ktorý som vždy milovala a naopak aj na šport, ktorý nikdy nebol mojou silnou stránkou,“ vysvetľuje mladá Martinčanka.

Spartan Race, K-pop aj pomoc seniorom

Medzi ocenenými najvýznamnejším – zlatým – ocenením vojvodu z Edinburghu nájdeme mladých ľudí, ktorí sa učili Mandarínčinu či Nórštinu, skákali na motorke, zvládli Spartan Race, tancovali vo folklórnych súboroch, trénovali mažortetky či mladých plavcov, žonglovali, tancovali K-pop, venovali sa geocachingu či genealógii, zbierali smeti, zakladali školské kluby, doučovali spolužiakov, pomáhali v nemocniciach či zariadeniach pre seniorov, ľuďom bez domova alebo deťom z detských domovov. Mohli si vybrať aktivity, ktorým sa venujú už celé roky. Alebo práve naopak, vyskúšali niečo nové, čo ich vždy lákalo. DofE im pomohlo zadefinovať si vlastné ciele v jednotlivých aktivitách od výmyslu sveta a potom vytrvalo a cieľavedome kráčať bližšie k ich naplneniu. 

Hugh Jackman aj Kate Middleton majú zlato

Do DofE sa v 130 krajinách ročne zapája vyše milión mladých. A iba menej ako trom percentám sa podarí dokončiť zlatú úroveň. Medzi známych držiteľov zlatej ceny patrí aj herec Hugh Jackman, britský olympijský skokan do vody Tom Daley či manželka princa Williama – Kate Middleton. Mladý človek, ktorý chce ocenenie DofE získať, musí na sebe vytrvalo pracovať 6-18 mesiacov a prekonať štyri výzvy. Rozvíjať svoj talent, športovať, angažovať sa ako dobrovoľník a na záver zvládnuť dobrodružnú expedíciu a rezidenčný pobyt v neznámom prostredí.

Dofáci sú všestranne zameraní inšpiratívni mladí ľudia, ktorí sa neboja objavovať svet a samých seba. 

„DofE mi istým spôsobom zmenilo život. Bez neho by som sa určite nedostala k žonglovaniu, reklame, či profesionálnemu foteniu. Aj vďaka tejto skúsenosti som objavila smer, ktorým sa chcem uberať,” vraví Lenka, ktorá sa na jar objavila v reklame na Makarenu a jej talent videli milióny ľudí na Slovensku. Celý jej príbeh v textovej podobe a fotky pripravené na zverejnenie TU

“Účasť v DofE mi dodala akúsi kredibilitu, hlavne keď som sa zaujímal o ponuku mládežníckeho delegáta OSN,” vysvetľuje zlatý absolvent Šimon, ktorý pri tejto medzinárodnej organizácii zastupuje Slovensko od jesene minulého roka. So známou Gretou Thunberg spolupracoval počas konferencie Youth4Climate na tvorbe mládežníckeho klimatického manifesta.

Celý príbeh v textovej podobe a fotky pripravené na zverejnenie TU. 

 “Vojnu u susedov beriem ako veľké zlyhanie ľudstva,” vraví mladá speváčka Soňa Kmeťová, ktorá sa vďaka DofE dostala k spevu a dnes debutuje s piesňou o vojne na Ukrajine. Hudba je jeden zo spôsobov, ako sa s touto situáciou, ktorá traumatizuje celú spoločnosť, vyrovnáva. 

Celý príbeh v textovej podobe a fotky pripravené na zverejnenie TU.

“DofE dalo nádej v mladú generáciu. Väčšina mladých ľudí, ktorí sa pohybovali v mojom okolí, boli akoby stratení sami v sebe a v tomto svete. Kdežto v DofE som spoznal vyše 80 Dofákov, ktorí mali vlastné sny, ciele a odhodlanie ich dosiahnuť. Ostal som z toho skutočne očarený a bola to pre mňa jedna z motivácií v DofE pokračovať,” vraví Martin z Nových Zámkov, ktorý sa v rámci programu stal bačom na salaši pod Veľkou Fatrou. 

Celý jeho príbeh v textovej podobe a fotky pripravené na zverejnenie TU 

ŠkolaPočet zlatých ocenení
Gymnázium Ladislava Novomeského, Bratislava1
Gymnázium, Grösslingová 18, Bratislava2
Hotelová akadémia Mikovíniho, Bratislava1
SPŠ elektrotechnická Adlerka, Bratislava2
Stredná zdravotnícka škola Záhradnícka, Bratislava6
ZŠ a Gymnázium s vyučovacím jazykom maďarským, Bratislava3
Škola pre mimoriadne nadané deti a Gymnázium, Bratislava7
Gymnázium, Pezinok2