Veľkokapacitné očkovacie centrum: Otázky a odpovede

202163

Veľkokapacitné centrum momentálne neočkuje!

Bratislavský samosprávny kraj znovu otvoril veľkokapacitné očkovacie centrum na očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Očkujeme Pfizerom, prvé, druhé i tretie dávky. Tu nájdete odpovede na najčastejšie otázky o tomto projekte.

KTO SA MÁ OČKOVAŤ 3. DÁVKOU?

Očkovanie treťou dávkou proti ochoreniu COVID-19 je odporúčané každému vo veku nad 55 rokov po polroku od podania druhej dávky očkovacej látky. Rovnako je odporúčané očkovanie imunokompromitovaným pacientom  (ľuďom so zníženou imunitou), a to aj keď prekonali ochorenie COVID-19.

Nárok na 3. dávku majú všetci, u ktorých uplynulo aspoň 6 mesiacov od podania druhej dávky vakcíny.

Imunokompromitovaní pacienti môžu dostať tretiu dávku najskôr po 4 týždňoch od podania druhej dávky (vyžaduje sa odporúčanie od lekára na skoršie podanie tretej dávky).

Očkovaní vakcínou Vaxzevria (predtým AstraZeneca) alebo vakcínou od spoločnosti Pfizer/BioNTech dostanú ako tretiu dávku vakcínu Comirnaty od spoločností Pfizer/BioNTech.

Očkovaní, ktorým boli aplikované  prvé dve dávky vakcíny Spikevax (predtým Moderna), dostanú  tretiu dávku tej istej očkovacej látky. Touto vakcínou na Národnom futbalovom štadióne neočkujeme.

PRIHLÁSENIE NA OČKOVANIE

Ako sa môžem prihlásiť na očkovanie?
Prihlasovanie na očkovanie spravuje Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI). Požiadavku na očkovanie môžete zadať cez portál vakcinacia.nczisk.sk.

Existuje možnosť prihlásiť sa do náhradníckeho zoznamu?
Áno. Ak ste nedostali SMS, nemáte PIN kód alebo vám nevyhovuje termín, môžete využiť aj registráciu cez Bratislavský samosprávny kraj: prihláste sa na prvú/druhú dávku alebo sa prihláste na tretiu dávku. Prosím, dobre si skontrolujte zadávané údaje – najmä rodné číslo a telefónne číslo. Budeme Vás kontaktovať, prioritu majú seniori.

Očkujete aj bez registrácie?
Áno, ale vzhľadom na veľký záujem odporúčame registráciu buď cez NCZI alebo cez naše registračné formuláre: na prvú/druhú dávku resp. na tretiu dávku.

Ako prebieha očkovanie?
Registrácia -> Vstupný pohovor s lekárom -> Očkovanie -> Pozorovanie (15 minút) -> Odchod

Čo si mám so sebou priniesť?
Občiansky preukaz, kartičku poistenca, potvrdenie o druhej dávke (alebo covid-pass) a pozvánku (SMS alebo e-mail). Ak chcete očkovanie treťou dávkou skôr ako po 6 mesiacoch, prineste si potvrdenie od lekára, v ktorom Vám tento postup odporúča.

Čo si obliecť?
Dajte si také oblečenie, ktoré si môžete čo najrýchlejšie vyzliecť, nebude vám prekážať a vďaka ktorému si budete môcť ľahko obnažiť jedno rameno ruky (ktoré nie je dominantné).

S akou časovou rezervou mám prísť?
Príďte načas alebo maximálne 5 minút pred termínom, ktorý ste dostali v SMS. Ak prídete príliš skoro, pred očkovacím centrom sa budú tvoriť zbytočné rady. Každý objednaný bude zaočkovaný.

Čo sa ma bude pýtať lekár?

  1. Boli ste očkovaný/á proti COVID-19?
  2. Máte príznaky akútneho ochorenia (teplota nad 37 °C, kašeľ, herpes, bolesť hrdla, slabosť, malátnosť, bolesť kĺbov,…)?
  3. Trpíte závažným ochorením, ktoré bolo v minulosti posudzované ako prekážka očkovania?
  4. Mali ste v minulosti závažnú reakciu po podaní vakcíny – napr. anafylaktický šok?
  5. Mali ste niekedy v minulosti závažné vedľajšie účinky po podaní vakcíny?
  6. Máte vážnu poruchu zrážanlivosti krvi alebo beriete lieky na riedenie krvi?
  7. Máte závažnú poruchu imunity?
  8. Ste tehotná alebo dojčíte?
  9. Absolvovali ste v posledných dvoch týždňoch nejaké iné očkovanie?

Koľko bude očkovanie trvať?
Vyhraďte si čas približne pol hodinu. Samotné očkovanie je veľmi rýchle, ale približne 15 minút bude potrebné počkať na pozorovanie, či nenastali vedľajšie účinky.

Národný futbalový štadión

VAKCÍNA

Akou vakcínou sa očkuje?
V súčasnosti sa vo veľkokapacitnom očkovacom centra Bratislavského kraja očkuje jedným druhom vakcíny: Comirnaty od konzorcia Pfizer/BioNTech.

Ktorou dávkou sa očkuje?

Na štadióne Vám podáme prvú, druhú i tretiu dávku.

Aké vedľajšie účinky môžu nastať?
Ako každý liek aj vakcína môže mať niektoré sprievodné účinky, ktoré väčšinou trvajú 1-2 dni. Medzi najčastejšie vedľajšie účinky patrí bolesť a začervenanie v mieste vpichu, pocit únavy a bolesť svalov a kĺbov, bolesť hlavy, nevoľnosť, zvýšená telesná teplota a alebo horúčka, príznaky podobné chrípke.

Ako sa správať po očkovaní?
Po očkovaní si vyhraďte čas 1-2 dni tak, aby ste mali nenáročný program, aktívne necvičte, zdržte sa náročnej fyzickej práce, abstinujte, oddychujte. Vedľajšie účinky očkovania budú potom miernejšie a postupne odznejú.

Čo robiť, ak nastanú vedľajšie účinky?
Na miesto vpichu si prikladajte studené obklady. Pri teplote oddychujte a v prípade horúčky užite lieky na zníženie teploty podľa dávkovania v príbalovom letáku (paracetamol, ibuprofen). Dávkovanie neprekračujte. Pri príznakoch podobných chrípke oddychujte a pite viac tekutín. Kontaktujte svojho lekára ak príznaky neustúpia do 3 dní, prípadne sa vyskytnú iné nežiaduce účinky alebo sa zmení váš zdravotný stav.

DOPRAVA A PARKOVANIE

Ako sa do očkovacieho centra dostanem?
Národný futbalový štadión (NFŠ) má výbornú dopravnú dostupnosť. Ak pôjdete MHD, odporúčame električku číslo 4 (zastávka Nová doba), autobus č. 53, 75, 98 (zastávka Nová doba) alebo autobus č. 74, 78 (zastávka Bajkalská). Autom je Národný futbalový štadión prístupný z Kalinčiakovej ulice. Zaparkovať môžete v podzemnom parkovisku (kapacita 996 miest, prvá hodina je zadarmo, cena za každú ďalšiu hodinu parkovania je 1,50 €). Ak pôjdete pešo alebo na bicykli, NFŠ je prístupný z Bajkalskej ulice, z ul. Viktora Tegelhoffa, z Kalinčiakovej ulice alebo z Príkopovej ulice (popri Národnom tenisovom centre).

Kde budem môcť parkovať ak pôjdem autom?
V podzemnom parkovisku, ktoré má kapacitu 996 miest. Vjazd je z Kalinčiakovej ulice. Prvá hodina parkovania je zdarma, a za ten čas očkovanie určite stihnete. Prosím, neparkujte v priľahlých uliciach na rezidentských miestach; v lokalite už platí parkovacia politika.

Ako je riešená bezbariérovosť? Pôjdem po schodoch?
Očkovanie je lokalizované na prízemí priamo v úrovni chodníka. Nie sú tam žiadne schody ani iné bariéry. Z parkoviska je prístupný výťah. Vieme Vám poskytnúť invalidný vozík na presun očkovanca z auta k lekárovi.

Čo ak sa v tom veľkom priestore stratím?
Nestratíte. Celým procesom očkovania od príchodu až po odchod Vás budú sprevádzať informačné navigačné tabule. Ak by ste mali nejakú otázku, k dispozícii budú aj naši informátori.

PREVÁDZKA

Kto je prevádzkovateľom očkovacieho centra?
Prevádzkovateľom je Bratislavský samosprávny kraj, ktorý zastrešuje zdravotnícky a ostatný personál (administrátorov, navigátorov, technikov a pod.), technické a materiálne vybavenie, navigáciu, komunikáciu s verejnosťou, fakturácie, certifikácie, zápis do registrov, administratívne úkony a pod. Viaceré aktivity realizuje BSK v subdodávke v spolupráci s Národným futbalovým štadiónom (energie, dezinfekcia, dátový prenos, upratovanie, bezpečnostná služba, a pod.). Vakcíny dodáva Ministerstvo zdravotníctva SR (štát).

PRIESTORY

V akých priestoroch sa očkuje? Očkuje sa na trávniku štadióna?
Očkovanie prebieha v moderne vybavených konferenčných priestoroch vo vnútri. Budete teda chránení pred nepriaznivým počasím. Priestor je delený na tieto časti: registrácia, pohovor s lekárom, očkovanie, pozorovacia časť (oddychová zóna). Teda, nie, neočkuje sa na trávniku.

Ako je riešená dezinfekcia priestorov a ochrana pred vírusom?
Priestor ako Národný futbalový štadión je pre veľkokapacitné očkovanie mimoriadne bezpečné miesto. Vďaka pravidelnej filtrácii vzduchu a unikátnym technológiám je všetko zabezpečené tak, aby sa pri očkovaní nikto nenakazil.