OČKOVANIE: Fámy a skutočnosť

2342

V posledných dňoch sa šíri na internete návod ako sa predbehnúť pri očkovaní. Alebo fáma o tom, že pre nedostatočný počet záujemcov sa očkujú aj náhodní okoloidúci. Ako je to naozaj?

V návode, ktorý koluje na internete, sa odporúča, aby registrujúci označili, že patria ku kritickej infraštruktúre (tzv. fáza 1) s dovetkom, že to nikto nekontroluje.
Kontrolujeme to. Ľudí, ktorí nepredložia hodnoverný doklad, nezaočkujeme. Lenže zbytočne to všetkých zdržuje a oberá o miesto na očkovanie tým, ktorí to naozaj potrebujú.

O očkovanie v Očkovacom centre Bratislavského kraja (Národný futbalový štadión) vraj nie je záujem.
Opak je pravdou, o očkovanie je v našom kraji aj v našom očkovacom centre veľmi veľký záujem. V Bratislavskom kraji bolo k 1.4. prvou dávkou zaočkovaných 114 tisíc ľudí a druhou dávkou len 47 tisíc ľudí. To je stále mnohonásobne menej, ako je počet záujemcov.

Môžu sa zaočkovať náhodní okoloidúci?
Teoreticky áno, prakticky nie. Očkujeme v prvom rade ľudí zo zoznamov NCZI, a potom zdravotne ťažko postihnutých. Ak na konci dňa ostanú nevyužité dávky očkovacej látky, ponúkneme ich záujemcom v súlade s kritériami Ministerstva zdravotníctva (onkologickí pacienti, hemato-onkologické ochorania, ľuďom po transplantácii orgánov atď.)

Koľko ostane denne nepoužitých dávok očkovacej látky?
Veľmi málo. V jednej ampulke je 10 dávok, takže ide rádovo o pár dávok z každej otvorenej ampulky. Napríklad v sobotu 3. apríla ostalo nevyužitých 13 dávok. Aj keby sme radi zaočkovali úplne všetkých záujemcov, ak nemáte nejakú vážnu diagnózu, je úplne zbytočné, aby ste čakali pred očkovacím centrom.

Odpovede na ďalšie otázky o Očkovacom centre Bratislavského kraja nájdete na našom KLIKNUTÍM NA TENTO ODKAZ.