Očkovanie proti chrípke má význam aj pre mladých ľudí

884

Očkovanie proti chrípke má význam aj pre mladých a zdravých ľudí. Veľký zmysel má najmä vtedy, ak sú v kontakte s rizikovými skupinami (ľudia nad 59 rokov, chronicky chorí, malé deti). Vyplýva to z materiálu Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR k aktuálnej chrípkovej sezóne.

„U zaočkovaných ľudí je významne nižšia pravdepodobnosť, že ochorejú na chrípku a očkovanie ich zároveň chráni pred komplikáciami chrípkového ochorenia, ako sú napríklad zápal priedušiek, zápal pľúc, akútny zápal prínosových dutín, akútny zápal ucha alebo pred hospitalizáciou. Zaočkovaný mladý a zdravý človek chráni svoje zdravie, pomáha znižovať riziko nákazy pre ľudí vo svojom okolí a zachováva si práceschopnosť,“ uviedol ÚVZ.

Veľký význam má očkovanie pre mladých, ktorí bývajú v kontakte s rizikovými skupinami. Zvážiť by ho mali napríklad zdravotníci, pracovníci v oblasti sociálnych služieb či školstva aj zamestnanci pôšt, obchodov a služieb. Odporúča sa aj ľuďom, ktorí žijú s rizikovými osobami v domácnosti.

Okrem očkovania je v rámci prevencie dôležité aj dodržiavanie dôslednej a častej hygieny rúk či časté krátke nárazové vetranie počas dňa. ÚVZ tiež odporúča, aby si ľudia držali odstup od chorých. Apeluje, aby osoby s príznakmi ochorenia nešli medzi ľudí.

Zdroj: TASR