Očkovanie znižuje pravdepodobnosť šírenia vírusu

1997

Jedným z častých tvrdení o očkovaní proti Covidu je: „Zaočkovaní šíria vírus rovnako ako nezaočkovaní“. Nie je to tak.  Dáta z reálneho používania ukázali, že vakcíny dokážu napomôcť aj zníženiu pravdepodobnosti prenosu nákazy – najmä v prvých mesiacov po očkovaní. Aj keď sa tento efekt príchodom Delta variantu oslabil, nie je pravdou, že by očkovaní roznášali infekciu s rovnakou pravdepodobnosťou, ako neočkovaní.

Aby človek mohol infekciu ďalej šíriť, musí sa pri kontakte s vírusom najprv nakaziť, pričom minimálne v prvých mesiacoch po zaočkovaní je ochrana pred nákazou vysoká aj pri Delta variante. Ak k nákaze príde, podľa (preprint) štúdie vedcov zo Singapúru klesá vírusová nálož u očkovaných rýchlejšie, než u neočkovaných (https://bit.ly/3ijsSlU). 

Je však dôležité, aby aj zaočkovaní ľudia išli na PCR test v prípade, že pociťujú príznaky ochorenia Covid-19. Očkovanie znižuje pravdepodobnosť šírenia vírusu, ale neznižuje ju úplne na nulu. Aj zaočkovaný človek sa môže infikovať a vírus šíriť, aj keď sa to deje menej často.  

Hlavným dôvodom prečo sa dať zaočkovať však zostáva ochrana pred úmrtím, hospitalizáciou, či ťažkým priebehom, ktorá je aj pri Delta variante veľmi vysoká. 

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR