Od pondelka bude 12 okresov v stupni ostražitosti. Situácia sa zhoršuje vo viacerých

7672

Od pondelka 23. 8. bude podľa COVID automatu v stupni ostražitosti 12 okresov. Všetky ostatné okresy sú v stupni monitoringu. 

Epidemiologická situácia na Slovensku pokračuje miernym rastom počtu prípadov. Aktuálne je to cca 70 PCR potvrdených prípadov denne, kde deti do 16 rokov aktuálne predstavujú približne 18% prípadov. 80% prípadov sa vyskytlo za posledné dva týždne u osôb, ktoré nie sú vôbec zaočkované, prípadne nie sú plne zaočkované.

Sedemdňová incidencia na Slovensku je na úrovni približne 10. Rastie aj pozitivita testov (ako PCR tak aj antigénových), pričom od druhej polovice júna 2021 prvýkrát priemerná 7-dňová pozitivita prekročila 1% (pri priemerne 6000 testoch denne). Najvyššia pozitivita bola v okresoch Banská Štiavnica (6,4%), Myjava (6,1%), Revúca (3,5%) a Stropkov (3,2%).

Aktuálne platné opatrenia pre váš okres si môžete pozrieť v aplikácii TU.

Aktuálne rozdelenie okresov.

Oranžové okresy

Banská Štiavnica, Gelnica, Kežmarok, Košice I.-IV., Levoča, Poprad, Spišská Nová Ves, Stropkov, Vranov nad Topľou. Sprísnenie opatrení v oranžovej fáze sa týka napríklad kapacity pri hromadných podujatiach či spoločenských udalostiach alebo kapacity v reštauráciách.

Podmienky sa v novom automate líšia v tom, pre akých ľudí budú podujatia organizované či pre akú skupinu sa majitelia podnikov rozhodnú mať otvorené. Buď budú len pre plnezaočkovaných, alebo pre očkovaných, testovaných a prekonaných alebo pre všetkých bez potreby preukázať sa covid preukazom.

Nový COVID automat zavádza päť farieb rizikovosti okresov od zelenej (monitoring), cez oranžovú (ostražitosť), červenú (1. stupeň ohrozenia), bordovú (2. stupeň ohrozenia), až po čiernu (3. stupeň ohrozenia).

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR