Od zbrojnice k zbrojnici. Dúbravka oživuje tradíciu fašiangov

1012

Fašiangy boli obdobím, na ktoré sa v Dúbravke tešila celá dedina. Starí a starší sa radovali, že si trochu pomastia brušká pred pôstom, roľníci ešte oddychovali od namáhavých poľných prác a chystali sa na blížiacu jar a mládež sa, samozrejme, tešila na čas zábav, zabíjačiek a svadieb, na čas príjemných stretnutí a huncútstiev. Fašiangy, po dúbravsky “fašang” trvali od 7. januára do začiatku pôstu, to znamená až do škaredej, popolcovej stredy, tento rok 2. marca.

Tradíciu fašiangov v Dúbravke oživia dúbravskí dobrovoľní hasiči. Na sobotu 5. februára pripravujú fašiangový sprievod mestskou časťou. Pod názvom od zbrojnice k zbrojnici sa začína o 10.00 pri požiarnej zbrojnici na Žatevnej. Podujatie má spojiť hudbu, slovo, tradície.

Hasiči nebudú Dúbravkou kráčať sami, sprevádzať ich bude harmonika. Fašiangový sprievod má trvať niekoľko hodín, naplánovaných je osem zastavení. „Dúbravka postupne oživuje tradície, verím, že v tomto neľahkom čase odlúčenia potešia dúbravskí hasiči hudbou či slovom obyvateľov,“ dodal starosta Dúbravky Martin Zaťovič. V prípade nepriaznivého počasia sa akcia uskutoční v inom termíne.

„V Dúbravke sa kedysi počas fašiangov v každom dome vyprážali šišky, frity a myši. Kedysi sa vyprážalo len na bravčovej masti. Šišky museli byť ľahučké a jemné ako páperíčko, kysli na dvakrát – prvýkrát vykyslo cesto a druhýkrát vykrojené šišky, ktoré sa počas kysnutia museli raz obrátiť na druhú stranu. Do jednej dávky na pol kila múky išli 3 žĺtky a samozrejme trochu rumu. Do fritov a myší išiel len 1 žĺtok a kysli kratší čas ako šišky.  Najjednoduchšie a najrýchlejšie sa robili myši. Cesto bolo redšie, v hrnci na teplom mieste rýchlo vykyslo, naberalo sa potom veľkou polievkovou lyžicou a púšťalo sa do horúcej masti. Po vytiahnutí lyžice sa z cesta natiahol akýsi chvostík a preto sa tieto rýchle šišky volali myši,“ spomína Starodúbravčanka Katarína Petkaničová v knižke Mamkina Dúbravka.

Trasa a časový plán podujatia:

10.00 – Hasičská zbrojnica na Žatevnej

10.40 – Kaplnka Ružencovej Panny Márie

11.30 – Park Horanská studňa

12.30 – Zlatá Lipa – parkovisko

13.20 – Kostol Ducha Svätého

14.10 – Park Pekníkova

15.00 – pri OD Saratov

15.40 – ihrisko pred ZŠ Pri kríži

16.00 – návrat k hasičskej zbrojnici

Zdroj: ts Dúbravka