Otvorili sme záhradu v modranskom kaštieli

2939
Kaštieľska záhrada Modra

Kedysi spustnutá záhrada pri modranskom kaštieli prešla komplexnou rekonštrukciou. Práce realizoval Bratislavský samosprávny kraj (BSK), ktorý jej prinavrátil nielen krásu, ale aj historickú hodnotu. V sobotu 8. júna 2024 bola záhrada prvýkrát sprístupnená verejnosti.

„Po zrekonštruovanom modranskom kaštieli je to ďalšie miesto, ktoré bude slúžiť ako oddychové a kultúrne miesto tak pre obyvateľov Modry, ako aj návštevníkov. Budú sa tu môcť stretávať na rôznych podujatiach, tvorivých dielňach, ochutnávkach, seminároch a pri iných komunitných príležitostiach alebo si len tak posedieť v záhrade a oddychovať,“ priblížil predseda BSK Juraj Droba.

„Záhrada je navrhnutá tak, aby zachovala pôvodné prvky a zároveň splnila súčasné potreby návštevníkov. Súčasťou revitalizácie bola obnova jazera a fontán, výmena mobiliáru, vytvorenie okrasných a vyvýšených bylinkových záhonov, čo prispelo k zvýšeniu jej estetickej a funkčnej hodnoty. Našim cieľom bolo vytvoriť priestor, kde sa môžu ľudia stretávať, oddychovať a užívať si krásu historického parku, ktorý je teraz opäť pýchou Modry,“ spresnila Barbora Lukáčová, riaditeľka odboru stratégií, územného rozvoja a riadenia projektov BSK.

Návštevníkov čakal v sobotu pestrý program. Malých zabavili divadielka, workshopy, tvorivé dielničky, knižný kútik či parkové aktivity a hry. Väčších potešili hudobné vystúpenia. Atmosféru v záhrade spríjemňovala kapela Funny Fellows a na nádvorí kaštieľa pod majestátnym platanom v podvečer znel jazz v podaní kapely La Jana & Her cats. Nechýbala ani gastro zóna od lokálnych prevádzok, ochutnávka vína od miestnych vinárov či predaj byliniek a kvetov. Záujemcom o históriu a prírodu pripravili organizátori komentované prehliadky záhrady.

Kaštieľ v Modre

Kaštieľ v Modre, ktorý je významnou národnou kultúrnou pamiatkou, prešiel rozsiahlym rekonštrukčným procesom, ktorý bol ukončený v roku 2022. Pôvodne pochádzajúci z prelomu 16. a 17. storočia, kaštieľ bol dlhé roky v dezolátnom stave, až kým Bratislavský samosprávny kraj (BSK) neinicioval jeho obnovu. Kaštieľ slúži ako kultúrno-kreatívne centrum, ktoré je otvorené verejnosti. Priestory kaštieľa a záhrady sú využívané na organizovanie rôznych podujatí, workshopov, tvorivých dielní, seminárov a ochutnávok, čím sa stali významným miestom pre komunitné a kultúrne aktivity v Modre.

Rekonštrukcia bola realizovaná v rámci projektu HERITAGE SK-AT, ktorý bol spolufinancovaný z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja.

Večerný jazz pod platanom

Jazzové kvarteto speváčky Jany Dekánkovej bolo čerešničkou na torte slávnostného otvorenia novozrekonštruovanej záhrady Kaštieľa v Modre. Kvarteto hrá prevažne jazzový mainstream a pokrýva žánre od swingu až po moderný jazz, blues a latino. Vypočujte si, ako to znelo v kaštieli počas slávnostného podujatia v sobotu 8. júna.

Fotogaléria z otvorenia (8.6. 2024)
Fotogaléria Konferencia historické parky a záhrady (6.6.2024)
Fotogaléria Kaštieľskej záhrady v Modre (15.5.2024)