Pandémia zhoršila psychické zdravie Slovákov. Mnohí sa však boja vyhľadať pomoc

1303

Podľa troch štvrtín opýtaných však na Slovensku stále pretrváva stigma a hanba spojená s duševnými poruchami. Vyplýva to z výsledkov prieskumu o stave duševného zdravia na Slovensku, ktorý vytvorila Liga za duševné zdravie SR v spolupráci s doc. MUDr. Alexandrou Bražinovou, PhD., MPH.

Z prieskumu vyplýva, že príznaky úzkosti a depresie pociťujú vo väčšej miere ľudia so základným vzdelaním, ženy a mladí ľudia. Viac ako 80% ľudí, ktorí majú príznaky úzkostných porúch alebo syndróm zavislosti od alkoholu sa žiaľ nelieči. Podobne sú na tom aj ľudia s príznakmi depresie. Nelieči sa ich až 67%.

Je naozaj dôležité vyhľadať odborníka na duševné zdravie, ak pociťujete beznádej z toho, že máte priveľa stresu a problémov. Ak sa neustále trápite alebo ste apatický, ľahko vás niečo podráždi, vaše vzťahy sú plné konfliktov, máte problémy so spánkom, či príjmom potravy a máločo v živote vám robí radosť, tak vedzte, že terapeuti sú tu pre vás. Terapia vám pomôže lepšie porozumieť vašim pocitom, vysporiadať sa s nimi a ťažké obdobie čo najlepšie zvládnuť.

Ak ste sa v tomto opise našli, spravte niečo pre svoje duševné zdravie čím skôr a vyhľadajte psychológa, psychoterapeuta, či psychiatra, ktorí vám radi pomôžu bez ohľadu na váš príbeh.

Anonymne môžete zavolať odborníkom na bezplatnej linke dôvery 0800 800 566 a ak neradi voláte, tak ich môžete kontaktovať aj cez e-mail. Viac informácii nájdete na ich webovej stránke TU. Všetci vám v diskrétnosti pomôžu nájsť tie správne odpovede na vaše otázky a viesť tak k zlepšeniu mnohých oblastí vášho života.

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR