Pandémiu máme pod kontrolou: V stredu vstúpime do 4. fázy

4693

Už túto stredu 20. mája vstúpime do štvrtej fázy uvoľňovania opatrení. Budeme môcť cestovať a rúška budú v exteriéri pri vzdialenosti nad 5 metrov dobrovoľné.

Mnohé bezpečnostné opatrenia síce zostávajú v platnosti, ale ekonomika sa stále viac uvoľňuje. Do normálu sa postupne vracia zdravotníctvo a mnohé služby či prevádzky. Od 21. mája platí pravidlo, že ak Slovák s trvalým alebo prechodným pobytom na území Slovenska vstúpi do Poľska, Českej republiky, Maďarska, Rakúska, Chorvátska, Slovinska, Švajčiarska a Nemecka a vráti sa do 24 hodín, nebude mať podmienku testu ani karantény. Zároveň už nemáme povinnosť nosiť rúška v exteriéri, ak sme od ďalších osôb vzdialení viac ako 5 metrov.

Agentúra TASR uvádza: „Od 1. júna sa opäť otvoria základné školy, do ktorých sa môžu vrátiť žiaci prvého až piateho ročníka. Premiér Igor Matovič v pondelok informoval, že od tohto dátumu sa môžu vrátiť aj deti do materských škôl.“

Nosenie rúšok bude v exteriéri dobrovoľné

Vo vonkajšom prostredí už nebudú rúška automaticky povinné. Podmienené oslobodenie povinnosti oznámil predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) na pondelkovej tlačovej konferencii v rámci informovania o 4. fáze uvoľnenia opatrení v súvislosti s novým koronavírusom. Rovnako avizoval možnosť jednodňovej návštevy ôsmich európskych krajín bez nutnosti absolvovať povinnú štátnu karanténu, pobyt však nemôže presiahnuť 24 hodín. V prípade rúšok ostáva povinnosť nosiť ich na verejných plochách v interiéri. „V exteriéri, ak budeme od cudzej osoby vzdialení viac ako päť metrov, nosenie rúška bude dobrovoľné,“ spresnil Matovič o opatreniach v rámci 4. fázy, ktorá sa začína v stredu 20. mája.
      

O deň neskôr, vo štvrtok 21. mája začne platiť opatrenie týkajúce sa krátkodobého pobytu v zahraničí. „V prípade návštevy ôsmich krajín – ČR, Rakúska, Maďarska, Poľska, Chorvátska, Slovinska Nemecka, Švajčiarska s návratom do 24 hodín nebude musieť občan s trvalým alebo prechodným pobytom v SR mať povinnosť negatívneho testu ani štátnej karantény, “ povedal Matovič. Opatrenie by podľa neho malo vyjsť v ústrety možnosti uskutočniť napríklad obchodné rokovania. Spresnil ďalej, že kontrolu zabezpečia prostredníctvom formulára, v ktorom policajti pri prechode hraníc zaznačia čas odchodu mimo SR a skontrolujú čas príchodu.
      

Cestovateľ nájde príslušný formulár na stránke Ministerstva vnútra (MV) SR a Policajného zboru (PZ). „Na výstup bude možné použiť len niektoré hraničné priechody, kde cestovateľovi zaznačia čas prechodu hraníc, pri návrate bude možné využiť akýkoľvek hraničný priechod, kde je to v súčasnosti možné,“ dodal premiér. Či sa ďalšie uvoľňovanie bude týkať aj možnosti cestovať napríklad k moru do Chorvátska, je otázkou vývoja situácie i nastavenia podmienok, ktoré vplývajú na riziko opätovného rozšírenia infekcie na Slovensku. „Ak napríklad umožnia v Chorvátsku dovolenkovať aj ľuďom z krajín s vysokou mierou nákazy, asi by sme sa tejto možnosti vyvarovali a radšej by sme motivovali prežiť dovolenku doma,“ naznačil šéf kabinetu.
      

Uvoľnenie opatrení od 20. mája sa takisto týka aj určitej skupiny hromadných podujatí bez obmedzenia počtu účastníkov, tzv. schôdzí zo zákona. „Týka sa to napríklad zasadnutí Národnej rady SR, valných zhromaždení obchodných spoločností alebo aj snemov politických strán,“ ozrejmil premiér. V rámci štvrtej fázy uvoľňovania opatrení sa budú môcť od 20. mája otvoriť i kiná, divadlá, ale s počtom do 100 ľudí, takisto obchodné centrá bez detských kútikov, vnútorné plavárne a športoviská, no len pre športové kluby, otvorené však budú vonkajšie športoviská pre akékoľvek, teda i kontaktné športy. Reštaurácie tiež môžu prijať hostí v interiéri, budú musieť splniť stanovené podmienky prevádzky.

Už môžeme cestovať

O deň neskôr, vo štvrtok 21. mája začne platiť opatrenie týkajúce sa krátkodobého pobytu v zahraničí. „V prípade návštevy ôsmich krajín – ČR, Rakúska, Maďarska, Poľska, Chorvátska, Slovinska Nemecka, Švajčiarska s návratom do 24 hodín nebude musieť občan s trvalým alebo prechodným pobytom v SR mať povinnosť negatívneho testu ani štátnej karantény, “ povedal Matovič. Opatrenie by podľa neho malo vyjsť v ústrety možnosti uskutočniť napríklad obchodné rokovania. Spresnil ďalej, že kontrolu zabezpečia prostredníctvom formulára, v ktorom policajti pri prechode hraníc zaznačia čas odchodu mimo SR a skontrolujú čas príchodu. Od 20. mája sa budú môcť otvoriť i kiná, divadlá, ale s počtom do 100 ľudí, takisto obchodné centrá bez detských kútikov, vnútorné plavárne a športoviská, no len pre športové kluby, otvorené budú aj vonkajšie športoviská či reštaurácie s verejným stravovaním v interiéri.

Otvoria sa základné a materské školy

Od 1. júna sa opäť otvoria základné školy, do ktorých sa môžu vrátiť žiaci prvého až piateho ročníka, účasť v nich však bude dobrovoľná. Premiér Igor Matovič (OĽaNO) v pondelok informoval, že od tohto dátumu sa môžu vrátiť aj deti do materských škôl. Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) uviedol, že návrat do škôl bude sprevádzať viacero hygienických a bezpečnostných opatrení. O tom, či sa škola alebo materská škola otvorí, rozhodne zriaďovateľ. Zároveň doplnil, že zriaďovatelia by mali počas nasledujúcich dvoch týždňov zisťovať u rodičov záujem o návrat do školy.

Gröhling uviedol, že v materskej škole bude môcť byť v skupinách najviac 15 detí, v školách najviac 20 žiakov na jednu triedu. „Rodičia budú môcť s deťmi zostať doma, ak sa tak rozhodnú,“ povedal minister školstva. Do materských škôl sa budú môcť v prvom rade vrátiť deti zdravotníkov, policajtov, vojakov a tých, ktorí v čase koronakrízy zabezpečujú dôležité pozície, ale aj deti rodičov pedagogických zamestnancov. Materské školy budú podľa šéfa rezortu školstva otvorené najviac deväť hodín denne, konkrétna prevádzka závisí od kapacít škôlky. Minister avizoval, že vytvorená skupina v materskej škole sa nebude meniť, aj keď počet detí klesne, nebude dochádzať k migrácii detí medzi jednotlivými skupinami. Riaditeľ materskej školy zváži v prípade nízkych počtov detí zmenu skupiny. Rezort školstva odporúča, aby k zmene prišlo až v nasledujúcom týždni po dosiahnutí nízkeho počtu detí. Zamestnanci materských škôl podľa svojho uváženia a možností zabezpečia dostatočné vzdialenosti medzi deťmi pri hrových aktivitách, vzdelávaní i oddychu. Zabezpečená bude aj dezinfekcia hračiek a priestorov.

„Rodič bude odovzdávať dieťa pri základnej škole. V materskej škole ho bude odovzdávať vnútri, má na to určený čas – desať minút,“ priblížil Gröhling. Fungovať bude „ranný zdravotný filter“, teda pri vstupe do škôlky sa deťom zmeria teplota a vydezinfikujú ruky. „Deti pri pobyte v skupine v materských školách nemusia mať rúška, zamestnancom sa odporúča nosenie rúšok alebo ochranných štítov,“ uvádza sa v pomocnom materiáli z dielne rezortu školstva k otváraniu materských a základných škôl. Rodič má umiestniť jedno rezervné rúško pre dieťa do jeho skrinky. V prípade základných škôl ministerstvo odporúča minimalizovať stretávanie pred školami či rozdeliť príchod detí do časových úsekov. Rovnako ako v prípade detí v materských školách aj deťom v školách sa bude pri príchode merať teplota a zabezpečená bude aj dezinfekcia rúk. V usmernení rezortu školstva sa uvádza, že rodič má zabezpečiť pre svoje dieťa každý deň dve rúška a papierové jednorazové vreckovky. „Žiak nosí rúško všade vo vnútorných priestoroch základnej školy, okrem svojej skupiny v interných a externých priestoroch školy, kde sa uskutočňuje výchovno-vzdelávací proces,“ uvádza sa v usmernení. Pedagogickým zamestnancom ministerstvo rúška nosiť len odporúča, nepedagogickí zamestnanci rúško nosiť musia.

Žiaci, ktorí nepôjdu do školy, a tí z vyšších ročníkov, teda žiaci od 6. do 9. ročníka, budú mať naďalej dištančné vyučovanie. Šéf rezortu školstva poznamenal, že zverejnený bude pomocný materiál k otváraniu materských a základných škôl. Vzdelávanie v školách je dobrovoľné, preto učitelia nemôžu pokračovať podľa riadnych učebných osnov. „Pre školu bude nevyhnutné zmeniť organizáciu vyučovania a brať do úvahy fakt, že časť žiakov sa na vzdelávaní v základnej škole nezúčastní,“ tvrdí ministerstvo. Zároveň odporúča, aby aktivity žiakov boli najmä v exteriéri. Priestory, v ktorých sa žiaci stretávajú, sa budú dezinfikovať raz denne, avšak dezinfekcia plôch, ktoré sa často používajú, musí byť minimálne dvakrát denne. Neodporúča sa používať klimatizáciu ani ventilátory. V prípade stravovania bude možné zabezpečovať školské stravovanie v bežnej podobe. „Pre externých stravníkov musí mať školská jedáleň zriadené výdajné okienko tak, aby sa eliminoval kontakt s internými stravníkmi,“ vyplýva z usmernenia rezortu školstva.

Matovič poznamenal, že základné umelecké školy môžu vyučovať individuálne, teda jedného žiaka. Bližšie podmienky, za akých sa bude konať vyučovanie, budú zverejnené v najbližších dňoch. Rodičia, ktorí sa rozhodnú neposlať svoje deti v júni do škôl, budú mať aj naďalej nárok na dávku ošetrovné. „Škola do 3. júla oznámi okresnému úradu v sídle kraja údaje o deťoch a žiakoch umiestnených v školách na účely poskytnutia ošetrovného podľa stavu k 30. júnu. Následne okresný úrad v sídle kraja tieto údaje bude oznamovať Sociálnej poisťovni,“ poznamenal minister školstva. Deťom, ktorým bude umožnené navštevovať školy, bude sprístupnená opäť aj doprava vlakmi zadarmo. Školy a školské zariadenia sú z dôvodu šírenia nového koronavírusu zatvorené od marca. Počas mimoriadneho prerušenia vyučovania v školách sa vzdelávanie realizuje dištančnou formou.

Divadlá, kiná a ďalšie uvoľňovanie

Otvoriť budú môcť kiná, divadlá, ale s počtom ľudí do 100, tiež budú môcť otvoriť obchodné centrá bez detských kútikov, vnútorné plavárne a športoviská len pre športové kluby. Otvorené budú aj vonkajšie športoviská či reštaurácie s verejným stravovaním v interiéri. Informoval o tom v pondelok po rokovaní vlády premiér Igor Matovič (OĽaNO). Prevádzky budú musieť dodržiavať prísne hygienické podmienky.    

Predseda vlády zdôraznil, že ide o odvážne uvoľňovanie, ale zodpovednosť podľa neho prináša výsledky. K novej fáze uvoľňovania podľa Matoviča môže dôjsť vďaka priaznivým číslam v súvislosti s počtom nakazených novým koronavírusom. „Na Slovensku voľne prípad, ktorý by sme nemali pod kontrolou, za posledné dva dni zachytený nebol,“ dodal Matovič. Hlavný hygienik SR Ján Mikas priblížil, že sa pracuje na aktualizácii opatrení, aby mohli byť v stredu zverejnené. V prípade obchodov sa znižuje potrebná plocha na jedného zákazníka z 25 štvorcových metrov (m2) na 15 m2. V obchodných centrách sa zároveň vypočíta maximálny počet zákazníkov ako 15 m2 na všetky obchodné prevádzky mimo spoločných priestorov a podľa Matoviča bude tiež zákaz združovania sa v spoločných priestoroch. Napriek uvoľneniu opatrení však obchody zostanú v nedeľu zatvorené. Nedeľu vláda počas koronakrízy určila za sanitárny deň. Zároveň zostávajú v platnosti aj vyhradené hodiny pre dôchodcov.    

Od 20. mája sa majú súčasne otvoriť aj vnútorné priestory turistických atrakcií, čo sa však netýka zoo a botanických záhrad. Verejné stravovanie bude môcť fungovať aj v interiéri, pričom majú platiť rovnaké podmienky, ktoré v súčasnosti platia na vonkajších terasách. Pribudnú podmienky okolo kvality vzduchu a vzduchotechniky. Pri prevádzkach verejného stravovania sa má podľa slov premiéra súčasne predĺžiť otvárací čas do 22.00 h. V prípade opatrení v domovoch sociálnych služieb zatiaľ podľa neho zmeny nebudú. Poukázal na to, že títo ľudia sú maximálne ohrození ochorením COVID-19. „Budeme ich maximálne chrániť do posledného konca, kým naozaj si budeme istí, že sme sa tejto choroby na Slovensku zbavili,“ vyhlásil Matovič. Do budúcna však nevylúčil uvoľňovanie opatrení aj v tejto oblasti.

Premiér zároveň skonštatoval, že počas dvoch týždňov sa zrejme bude hovoriť o ďalších krokoch v uvoľňovaní. Za ten čas by podľa neho mohlo byť jasné, ako sa toto uvoľnenie prejaví na epidemiologickej situácii. „Nič iné sa počas tých nasledujúcich dvoch týždňov otvárať nebude,“ uistil Matovič. Zároveň poznamenal, že nikto nepredpokladá, že by sa tento rok mohli organizovať hromadné podujatia s účasťou nad 1000 osôb. Vyhliadky na letné dovolenky podľa Matoviča v súčasnosti závisia od viacerých faktorov. „Záleží na našej zodpovednosti, na tom, ako to zvládneme,“ skonštatoval s tým, že dôležité bude aj to, ako iné krajiny nastavia podmienky.

Zdroj: TASR