Pezinčania dosahujú vysoké čísla v triedení textilného odpadu aj vďaka vzdelávaniu detí

1081

Mesto Pezinok vzdeláva svojich obyvateľov v oblasti správneho triedenia odpadu. Tento rok začalo v spolupráci s občianskym združením Ekocharita Slovensko organizovať prednášky s názornými ukážkami správneho triedenia v materských a základných školách.

 „Náš program je zameraný vyslovene pre deti. Ide o to, aby sme deti naučili, čo majú robiť s odpadom. Deti sú si v posledných rokoch stále viac vedomé toho, čo kam patrí. Je dôležité, aby pochopili, že oblečenie, ktoré už nechcú, môže mať ešte ďalší plnohodnotný život,“ poukázala na dôležitosť vzdelávania detí Marta Kunáková z občianskeho združenia Ekocharita Slovensko. 

„Ide o ojedinelý projekt. Bola by som veľmi rada, keby sa nami inšpirovali aj ostatné samosprávy. Ide v podstate o edukáciu na všetkých stupňoch. Téma odpadu patrí k najdôležitejším, ktoré trápia nás všetkých,“ povedala zástupkyňa primátora Mária Wagingerová.

Mesačne sa  v 23 kontajneroch v Pezinku vyzbierajú vyše 4 tony textilu. „Pezinok patrí medzi najlepší a najkvalitnejší zber na Slovensku, aký máme. Až na ojedinelé prípady nám ľudia vhadzujú pekný, zabalený a kvalitný textil vhodný na ďalšie použitie. Dávame oblečeniu druhú šancu. Nepoužiteľné šatstvo opätovne využívame – šijeme z neho ďalšie nové odevy. Použiteľné šatstvo darujeme tým, ktorí to najviac potrebujú, teda sociálne slabým, ľuďom bez domova či iným ľuďom v núdzi,“ vysvetlil Tomáš Kunák, zástupca občianskeho združenia Ekocharita Slovensko. 

V budúcnosti plánuje vedenie mesta do vzdelávacích aktivít v tejto oblasti zapojiť aj stredné školy. Podľa aktuálnych štatistík nakupujeme štyrikrát viac oblečenia ako pred dvadsiatimi rokmi a nosíme ho o polovicu kratšie. Ročne skončí na Slovensku 100 000 ton textílií ako odpad.

Zdroj: Pezinok