Pfizer bude pre všetkých. Očkovanie vakcínou AstraZeneca pokračuje už len pre druhú dávku

16736

Bratislavská župa očakáva, že vakcína Comirnaty od konzorcia Pfizer/BioNTech bude čoskoro dostupná pre všetkých.

Ministerstvo zdravotníctva oznámilo, že očkovanie vakcínou AstraZeneca sa pozastavuje pre ľudí, ktorí ju majú dostať prvýkrát. Očkovať touto vakcínou sa po novom budú už len ľudia, ktorí už majú za sebou prvú dávku. Očkovanie druhou dávkou AstraZeneca bude prebiehať aj v očkovacích miestach Bratislavského kraja.

Vakcína AstraZeneca: Benefity prevyšujú riziká

Bratislavský samosprávny kraj vo Veľkokapacitnom očkovacom centre zaočkoval vakcínou od výrobcu AstraZeneca cez 60 tisíc ľudí, z toho už aj časť druhou dávkou. Župa nezaznamenala žiadne vážne vedľajšie príznaky. Bežné vedľajšie príznaky po prvej dávke zahŕňajú zväčša bolesť v mieste vpichu, zvýšenú teplotu, bolesť svalov, únavu, či zimnicu. Príznaky v drvivej väčšine prípadov ustúpili do 24 hodín. Skúsenosti z očkovania ukazujú, že príznaky po podaní druhej dávky sú oveľa miernejšie ako pri prvej.

„Očkovacia látka COVID-19 Vaccine AstraZeneca sa podáva vo forme dvoch injekcií, momentálne s 10-týždňovým časovým odstupom. Ak sa niekto dá zaočkovať len jednou dávkou, už táto dávka ho chráni pred rizikom vážneho priebehu ochorenia COVID-19. Táto ochrana však postupne expiruje, takže na jeseň už nemusí byť dostatočná. Vtedy sa však začína ďalšia sychravá sezóna respiračných viróz. Dobrým argumentom, prečo sa ísť očkovať druhýkrát, je aj to, že príznaky po podaní druhej dávky AstraZenecy sú miernejšie,“ hovorí lekár kraja Tomáš Szalay. Ďalšia dávka vakcíny teda zvyšuje odolnosť voči vírusu, jeho príznakom a hospitalizácii.

Župa je na novú situáciu už pripravená

Bratislavský samosprávny kraj po oznámení ministerstva zdravotníctva operatívne prispôsobil všetky procesy očkovania tak, aby vo veľkokapacitnom očkovacom centre na Národnom futbalovom štadióne mohlo vo veľkom začať očkovanie vakcínou od konzorcia Pfizer/BioNTech. Župa očakáva, že v najbližších dňoch sa touto vakcínou už budú môcť očkovať všetci obyvatelia kraja bez ohľadu na vek či diagnózu.

Ak ste po desiatich týždňoch nedostali pozvánku na druhú dávku vakcínou AstraZeneca, tu nájdete formulár.