Počet darcov krvi v lete klesá, Národná transfúzna služba vyzýva na darovanie pred dovolenkou

914

Počet darcov krvi v lete klesá, Národná transfúzna služba SR preto vyzýva ľudí na jej darovanie. Riaditeľ NTS Ivan Oleár pripomína, že krv je vzhľadom na platné obmedzenia pre ochorenie COVID-19 lepšie darovať pred dovolenkou.

„Za prvé tri týždne v júli evidujeme pokles darcov oproti bežnému obdobiu o 20 percent. Rád by som vyzval všetkých darcov, aby prišli. Aktuálne zásoby sú stabilné, avšak o dva až tri týždne budeme pozorovať prepad o 20 percent,“ povedal Oleár. Šéf NTS pripomína, že nemocnice potrebujú krv počas celého roka na transplantácie, plánovanú zdravotnú starostlivosť či zákroky, ktoré boli pre pandémiu odložené. „Leto je špecifické aj vysokou úrazovosťou a dopravnými nehodami, keď sú zvýšené požiadavky na krvné prípravky,“ doplnil.

Menší počet darcov v lete je podľa neho spôsobený dovolenkami i vysokými teplotami, ovplyvňuje ho aj ochorenie COVID-19 a obmedzenia s ním súvisiace. „Taktiež sa počas letného obdobia vyskytujú ochorenia, ktoré štandardne neevidujeme, ako je napríklad západonílska horúčka. V súčasnosti sledujeme situáciu s vývojom tzv. opičích kiahní,“ vysvetlila projektová manažérka NTS Martina Frigová.

Na darovanie krvi vyzýva aj minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. „Počet odberov krvi sa za prvý polrok 2022 stále nedostal na predcovidové čísla. Preto je viac ako dôležité pripomínať význam darovania krvi,“ skonštatoval. Aj napriek miernemu nárastu eviduje NTS oproti roku 2019 pokles darcov o približne desať percent.

Darovať krv v odberových centrách NTS je možné počas pracovných dní od 7.00 do 14.00 h, pričom každý utorok sú predĺžené odberové hodiny do 17.00 h. Všetky aktuálne usmernenia k darovaniu krvi sa nachádzajú na webovej stránke www.ntssr.sk.

Obmedzenia pre darovanie krvi platia v súvislosti s výskytom západonílskej horúčky aj ochorením COVID-19. V rámci Bratislavy testujú krv na odberových miestach na Kramároch a v Ružinove aj na marker západonílskej horúčky. Ak darcovia prichádzajú z oblastí, kde sa horúčka nachádza, nemôžu darovať krv najbližších 28 dní. Darcovia, prichádzajúci z oblastí Európskej únie nemôžu v súvislosti s ochorením COVID-19 darovať krv sedem dní, ak prichádzajú z krajín mimo EÚ 28 dní.

Zdroj: TASR