Často vás ovláda hnev? Vyskúšajte metódu A.R.T.

1104
PODCAST IPčko: Počítať do desať nestačí. Skúste nové triky, ako ovládnuť hnev

Prekážajú nám u nás, u druhých, u našich partnerov a partneriek aj u našich detí. Hnev a agresivitu vidíme veľmi neradi, napriek tomu, že psychológia ich považuje za prirodzené, zdravé či dokonca nevyhnutné emócie pre náš život. Len, pravda, ak sú správne uchopené a neubližujú ostatným.

Ibaže to sa ľahšie povie, ako vykoná. Veď si len spomeňte, koľkokrát sa vám podarilo ovládnuť svoj hnev napríklad často odporúčaným počítaním, či hlbokým dýchaním. Alebo aké nepríjemné je, keď zúri niekto vo vašom okolí a vy neviete, čo s tým. Každý a každá to máme samozrejme inak, vyzerá to však tak, že vedieť ovládnuť svoje emócie, aj prijať bezpečne emócie druhých, chce trošku tréning.

A možno presne taký, aký ponúka metóda ART, teda Agression replacement training – tréning nahrádzania agresie, ktorý pomáha rôznym cieľovým skupinám v redukcii problémového správania a podporuje prosociálne reakcie.

A keďže niekoľko trénerov a tréneriek tejto metódy máme aj na Slovensku, nielen o nej a o tom na akých princípoch je postavená, ako prebieha a akým spôsobom dosahuje výsledky, ale zároveň aj o úlohe hnevu a agresie v našom živote a okolnostiach, ktoré ovplyvňujú to, ako ich prejavujeme, sme sa rozprávali v novom podcaste.

Našou hostkou bola sociálna pracovníčka, vysokoškolská pedagogička z Katedry sociálnej práce Pedagogickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici a trénerka metódy ART Mgr. Jana Šolcová, PhD.

— — — — —

Viac o metóde ART: pathfinder.sk/metoda-art-aggression-replacement-training

ZDROJ: www.ipcko.sk