Poplatky u lekára: Pacienti a ambulancie sú rukojemníkmi krízy v zdravotníctve

5176
poplatky u lekára

Zavádzanie poplatkov u ambulantných lekárov v dôsledku energetickej krízy vyvoláva veľké vášne tak na strane lekárov, ako aj pacientov. Na tento fakt však samosprávne kraje, analytici, pacientske organizácie, i združenia ambulantných lekárov mesiace upozorňovali.

„Vláda musí urýchlene dofinancovať ambulantný sektor. V opačnom prípade sa bude ďalej zhoršovať dostupnosť ambulantnej starostlivosti, budú sa predlžovať čakacie doby a budú vznikať nové kreatívne poplatky,“ upozorňuje lekár Bratislavského kraja Tomáš Szalay. Podľa neho treba prestať predstierať, že poplatky neexistujú. „Treba im stanoviť strop a jasné pravidlá.“

Lekár kraja pripomína, že cenníky tvoria poskytovatelia zdravotnej starostlivosti a predkladajú ich župe len na vedomie. „Môžu si tam napísať čo chcú. Župa cenníky neschvaľuje.“

Ako postupuje župa ak dostane podnet týkajúci sa vyberania poplatku u lekára?

  1. Má poskytovateľ daný poplatok (v danej výške) uvedený v cenníku (ktorý poslal predtým župe na vedomie)? Ak nie, ide o porušenie zákona.
  2. Bol poplatok vybratý za starostlivosť, ktorú poskytovateľovi hradí zdravotná poisťovňa? Ak áno, ide o porušenie zákona.
  3. Bolo zaplatenie poplatku (nad rámec zákona) podmienkou poskytnutia starostlivosti hradenej poisťovňou? Ak áno, ide o porušenie zákona.

Kto schvaľuje cenníky u lekára? Kedy môžu lekári vyberať poplatky? Aké poplatky sú dovolené a aké nie? Odpovede sa dozviete v ďalšej časti relácie ZDRAVOTNÍCTVO BEZ SERVÍTKY S TOMÁŠOM SZALAYOM.