Používajme zdravý rozum a buďme ohľaduplní voči ostatným ľudom!

3807

Vyzerá to tak, že koronavírus na Slovensku spôsobuje nielen veľkú paniku, ale ukazuje aj akí vedia byť ľudia nezodpovední a neohľaduplní.

Lekár Peter Visolajský, priznal, že ošetroval dieťa, ktoré by mohlo mať koronavírus. Do nemocnice prišli rodičia s dieťaťom, ktoré sa už niekoľko dní trápi v horúčkach a bolestiach, možnej nákaze vystavilo aj personál nemocnice, čakajúcich pacientov a v neposlednom rade všetkých vo svojom okolí s kým prichádzali do priameho kontaktu.

Rodičia dieťaťa najprv všetko zamlčali a až po priamych otázkach lekára priznali, že boli na lyžovačke v Taliansku.  Pritom samotní rodičia po príchode naspäť na Slovensko boli testovaní pre podozrenie na COVID 19, pričom výsledky boli negatívne, dieťa však vyšetrené nebolo.

Ďalší prípad utajovania je zrejme na východe Slovenska, kde je v nemocnici hospitalizovaný 75 – ročný muž a má vážne dýchacie problémy.  Keď sa ho v nemocnici spýtali, či niekto z rodiny cestoval, povedal, že nie. O niekoľko hodín neskôr jeho príbuzná však potvrdila, že bol v Benátkach na karnevale priamo s pacientom 0 z Bratislavy.

Nezodpovedné správanie nie je na mieste. Tajiť cestovateľskú anamnézu, či akékoľvek prepojenie na koronavírus môže spôsobiť iba jedno a to, že a vírus bude šíriť oveľa rýchlejšie. Používajme zdravý rozum a buďme ohľaduplní voči ostatným ľudom.

Ak ste chorí, nechoďte k lekárovi, ale kontaktujte infolinku. Lekári vyzývajú aby ľudia zostali doma a pracovníci hygienickej služby vám prídu odobrať biologický materiál na vyšetrenie.

Pre verejnosť je dostupná nová infolinka, tentoraz pod taktovkou NCZI. Odborníci na čísle 0800 221 234 odpovedajú na otázky 24 hodín denne, 7 dní v týždni.

K dispozícii sú aj – Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky – 0917 222 682, novykoronavirus@uvzsr.sk