Konferencia venovaná židovskému kultúrnemu dedičstvu je prístupná online

2590
Rekonštrukcia synagógy v Senci sa blíži do finále. Pamiatku obnovuje Bratislavský kraj.
Rekonštrukcia synagógy v Senci sa blíži do finále. Pamiatku obnovuje Bratislavský kraj.

Dedičstvo pre všetkých je témou celoeurópskeho podujatia s názvom „Dni európskeho kultúrneho dedičstva“, ktoré sa koná každý rok v 50-tich štátoch Európy. Oddelenie kultúry Bratislavského samosprávneho kraja pri tej príležitosti usporiadalo odbornú konferenciu na tému „Židovské stavebné dedičstvo nášho kraja.

Na konferencii sa účastníci dozvedeli, čo čaká naše synagógy, ale aj pár zaujímavostí o židovských cintorínoch a symbolike vzácnych náhrobných kameňov. „Minulý rok bolo poslaneckým zborom zastupiteľstva BSK schválené odkúpenie chátrajúcej synagógy vo Svätom Jure a v tomto čase aktívne pripravujeme zámer pre jej ďalšie využitie. Na budúci rok sa ukončí rozsiahla rekonštrukcia synagógy ortodoxných v Senci. Obe synagógy budú po rekonštrukcii otvorené pre verejnosť, s expozíciami, verejným priestorom a podujatiami. Veľmi ma teší, že snaha mojich kolegov bola ocenená cenou časopisu Pamiatky a múzeá za rok 2019. Verím, že v tejto tradícii budeme pokračovať,“ uviedol po konferencii župan Juraj Droba.

POZRITE SI ZÁZNAM

Župan Juraj Droba a vedúca oddelenia kultúry Svetlana Waradzinová

Na konferencii ste sa dozvedeli viac aj o týchto témach:

  • Význam slovenských pamiatok v rámci Európy
  • Čo čaká opustené synagógy a cintoríny
  • Príbeh synagógy v Senci
  • Pamiatková hodnotu synagógy vo Svätom Jure
  • Symbolika náhrobných kameňov na židovských cintorínoch

Podujatie pripravili odborní pracovníci Bratislavského samosprávneho kraja pri príležitosti Dní európskeho kultúrneho dedičstva 2021. Na príprave konferencie sa podieľali aj SNM – Múzeum židovskej kultúry a dlhoroční partneri Academia Istropolitana Nova, Pamiatkový úrad Slovenskej republiky a Mestský úrad ochrany pamiatok v Bratislave.