Pre pevné kosti je dôležité dbať na dostatok vitamínu D a vápnika

1090

Príčinou odbúravania kostnej hmoty môže byť nedostatok vitamínu D a vápnika. Upozornil na to odbor podpory zdravia a výchovy k zdraviu Úradu verejného zdravotníctva SR. Vápnik a vitamín D sú podľa neho spoločne zodpovedné za pevné a zdravé kosti. Apeluje preto na ich dostatočný prísun.

Dospelým sa pri vápniku odporúča denná dávka 1000 až 1200 miligramov. „Vhodne zostaveným jedálničkom spravidla dokážete svojmu telu zabezpečiť dostatočný prísun vápnika. Potraviny bohaté na vápnik sú mlieko a mliečne výrobky, ryby, mak, orechy, sója, niektoré minerálne vody a dostatok zeleniny a ovocia,“ priblížili odborníci.

Odporúčaná denná dávka vitamínu D je podľa nich 800 až 1000 IU u dospelých. „Vitamín D je potrebný na efektívne vstrebávanie a využitie vápnika v tele, a tým na správnu stavbu kostí. Bez neho sa kosti oslabujú aj napriek dostatočnému príjmu samotného vápnika,“ vysvetlili. Zdrojom vitamínu D je napríklad trávenie primeraného času na slnku či konzumácia rýb.

Na podporu kostí treba podľa odboru dbať už v ranom detstve. „Čím viac kostnej hmoty nadobudne človek pred dosiahnutím veku 30 rokov, tým nižšia je pravdepodobnosť že bude s pribúdajúcimi rokmi čeliť osteoporóze a jej následkom,“ ozrejmil.

V rámci prevencie odporúča okrem iného fyzickú aktivitu, ktorá je primeraná veku či zdravotnému stavu. „Najlepšie sú chôdza, ktorá zvyšuje hustotu kostí, a plávanie, pretože zvyšuje svalovú hmotu a zlepšuje svalovú koordináciu, čím sa znižuje riziko pádov a úrazov,“ doplnil. Radí tiež obmedziť pitie kávy a alkoholu a nekonzumovať nadmerné množstvo mäsa, soli a cukrov. „Udržiavajte si optimálnu telesnú hmotnosť. Nízka telesná hmotnosť, respektíve podvýživa (BMI < 18,5), je rizikovým faktorom pre vznik osteoporózy,“ dodal.

Zdroj: TASR