Premiéra komédie Na mol

991

Prvou premiérou Divadla Aréna, v divadelnej sezóne 2019/2020, bude najnovšia hra dánskych autorov Thomasa Vinterberga a Mogensa Rukova.

TVORCOVIA:
Réžia: Juraj BIELIK
Scenár: Thomas VINTERBERG, Mogens RUKOV
Preklad: Martina VANNAYOVÁ
Dramaturgia: Saša SARVAŠOVÁ
Scéna: Zuza HAVRANOVÁ
Kostýmy: Katarína HOLKOVÁ
Hudba: Juraj BIELIK

ÚČINKUJÚ:
Hedviga – Gregor HOLOŠKA
Irma – Peter TRNÍK
Marion – Ján JACKULIAK
Constance – Ondrej ANTÁLEK
Jacob – Matúš KVIETIK

PREMIÉRA: 07. októbra 2019 o 19:00 hod. v Divadle Aréna

Najnovšia hra dánskych autorov Mogensa Rukova a Thomasa Vinterberga DRUK (v slovenskom preklade NA MOL) prináša príbeh štyroch starších dám, ktoré svoju samotu a nudu zapíjajú (nejedným) pohárikom alkoholu.

Komédia autorov mimoriadne úspešnej hry Rodinná slávnosť (premiérovanej v Divadle Aréna v roku 2006, v réžii Martina Čičváka, v hlavnej úlohe s Jurajom Kukurom) nás zavedie do veľkomestského sveta, do bytu, v ktorom sa všetko točí. Čo asi robia udržiavané a perfektne nalíčené dámy v pokročilom veku, ktorým zomreli či utiekli manželia a deti sú dávno z domu? Oddávajú sa predovšetkým alkoholu – rozprávajú sa, zabávajú, tancujú, spievajú až kým do bytu nevtrhne syn jednej z nich, ktorý dá svojej matke podmienku – buď prestane piť alebo nikdy viac neuvidí jeho ani svoje vnúčatá.

Hra slávi veľký úspech na európskych javiskách, naposledy na scéne viedenského Kammerspiele der Josefstadt. V Divadle Aréna mala mať premiéru už v júni, ale kvôli zdravotnej indispozícii jedného z účinkujúcich sa premiéra presunula na október.

Rovnako ako ostatné tituly v repertoári Divadla Aréna, aj hra NA MOL bude výnimočná. Divákov prekvapí i návratom ku koreňom divadelnej histórie, kedy boli výlučne muži na javisku ženami.

Thomas Vinterberg (1969) je dánsky filmový režisér a scenárista, ktorý spolu s Larsom von Trierom založili hnutie Dogma 95. Vo svojej generácii patrí k najuznávanejším a najznámejším vôbec.  K najznámejším Vinterbergovým dielam patria filmy Rodinná slávnosť (Festen, 1998), Za všetko môže láska (It´s all about Love, 2003), Submarino (2010), Hon (Jagten, 2012) a Komúna (Kollektivet, 2016).

Mogens Rukov (1943 – 2015) bol popredný dánsky scenárista, ktorý sa vďaka svojej originalite a invenčnosti právom zaraďuje medzi legendy novších dejín dánskeho filmu. Výrazne ovplyvnil viacerých významných režisérov a dramaturgov, najmä generáciu 90. rokov, ktorej najzvučnejšie mená sa spájajú s filmárskym hnutím Dogma 95 (Lars von Trier, Lone Scherfig, Susanne Bier, Per Fly, Thomas Vinterberg, Ole Christian Madsen, Pernille Fischer Kristensen a i.). Je laureátom viacerých domácich i medzinárodných ocenení.

Príloha: tlačová správa_Na mol