Pri príležitosti 30. výročia rozdelenia uviedlo Bratislavské bábkové divadlo novú československú rozprávku

856

Akí vlastne sme, pýtajú sa českí a slovenskí bábkari v novom spoločnom projekte. Bratislavské bábkové divadlo uviedlo novú inscenáciu s popredným českým Divadlom Drak.

Posledný deň roku 2022 sme si pripomenuli tridsiate výročie zániku Česko-Slovenska. Pri tejto príležitosti sa župné Bratislavské bábkové divadlo stretlo s popredným českým Divadlo Drak a Mezinárodní institut figurálního divadla a pripravili novú bábkovo-činohernú inscenáciu o vzťahu našich dvoch národov. Na javisku sa tak zišli českí a slovenskí bábkoherci, aby divákom odohrali pravú a nefalšovanú československú rozprávku. Na scénu prichádzajú postavy, ktoré najväčšmi vystihujú stereotypy našich národných charakterov – za českú stranu zhovorčivý, no i prospechársky Gašparko a za Slovensko odvážny, ale aj patetický Jánošík a spoločne zažijú dobrodružstvo v majestátnych slovenských horách a rozprávkových českých lesoch.

„Hráme v slovenčine, češtine aj českoslovenčine, veď sme bratři ako sa patrí!“

„Fenomén Česko-Slovenska je dvojznačný, sme bratské národy a naše vzťahy sú výborné, zároveň sa však medzi nami objavujú predsudky a krivdy. Aj byť spolu, aj nebyť spolu. Náš výnimočný vzťah však môže pokračovať bez ohľadu na rámec štátnosti a práve táto koprodukcia predstavuje príklad živej spolupráce na kultúrnom poli,“ hovorí Peter Galdík, jeden z textárov projektu.

Koprodukčná inscenácia v réžii Šimona Spišáka a Jakuba Vašíčka mala slovenskú premiéru 13. januára v budove Radošinského naivného divadla na Záhradníckej 95. Česká premiéra bude 13. mája v Divadle Drak v Hradci Králové.