Prvá umelecká šéfka Divadla Astorka Korzo 90 Zita Furková oslavuje jubileum

2380

Výrazná charakterová divadelná a filmová herečka, režisérka, scenáristka, majiteľka dabingového štúdia a spoluzakladateľka divadla Astorka Korzo ’90 oslavuje životné jubileum 80 rokov. Narodeniny oslávi na javisku v hre “Čím rýchlejšie kráčam, tým som menšia”.

Zita Furková sa narodila 6. marca 1940 v Hradišti pod Vrátnom v okrese Senica. Počas maturitného ročníka na gymnáziu v Trnave sa na podnet pedagógov prihlásila na Vysokú školu muzických umení v Bratislave, kde ju zobrali hneď na prvý raz. Po absolvovaní štúdia herectva na VŠMU v roku 1962 zakotvila na dva roky v činohre Divadla Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene a následne pôsobila v divadle v Trnave a neskôr v súbore Divadla Andreja Bagara v Trnave. V Bratislava získala v roku 1968 renomé a ohlas v Divadle na korze a po jeho zániku bola až do roku 1990 členkou súboru Novej scény.

V Divadle Astorka Korzo 90, ktoré je v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja vznikli v 90. rokoch pozoruhodné divadelné hry ako Armagedon na Grbe a Macocha. Divákom utkvela v pamäti najmä vďaka filmovej dráme Dosť dobrí chlapi, televíznej dramatizácii románu Ťapákovci, seriálu Život bez konca, alebo filmu Juraja Jakubiska Sedím na konári a je mi dobre.

Súčasný divák ju môže poznať aj zo seriálov Ordinácia v ružovej záhrade, Kolonáda, či filmu režiséra Juraja Nvotu Jak jsme hráli čáru. Vďaka neobyčajnému talentu a citu pre tajomné zákutia duše sa jej aj na divadelných doskách stali vlastnými postavy rozporuplných žien balansujúcich na hrane tragiky a komiky.

Exceluje v hre nórskej autorky Kjersti A. Skomsvoldovej “Čím rýchlejšie kráčam, tým som menšia”, kde stvárňuje postavu zvláštenej, uletenej vdovy a práve touto hrou oslávi na javisku svoje dnešné narodeniny.

Touto cestou želáme Zite Furkovej všetko najlepšie a veľa ďalších úspechov !

Foto: Divadlo Astorka