Rizikom izolácie je budovanie a posilňovanie závislostí

1159

Slovenská spoločnosť má predpoklad zvládnuť mimoriadnu situáciu. Paradoxne, aj vďaka nepriaznivej historickej skúsenosti. Tieto sviatky v sebe nesú niečo, čo nás vyhadzuje zo stereotypu. Človek je nútený byť počas sviatok v izolácii. Negatívna skúsenosť s totalitným režimom zohrať dnes do istej miery pozitívnu úlohu, keď ľudia nie sú natoľko zaskočení istými obmedzeniami.

Základný psychologický pojem, ktorý súvisí s izoláciou, je deprivácia, teda strádanie. Čo mi najviac chýba? Sú ľudia, ktorí milujú samotu, no môžu byť deprivovaní, že je tej samoty odrazu priveľa. Sú ľudia, ktorí sú iba radi sami. Potom sú takí, ktorým samota niekedy vyhovuje a niekedy nie. Každý máme obdobia, keď izoláciu vyhľadávame na dobitie bateriek.

Potom sú tu ľudia, ktorí izoláciou trpia. Sú tu aj takí, ktorí sa samoty až boja, čo môže smerovať až k prežívaniu paniky.

Najvážnejším znakom je skreslené vnímanie skutočnosti a vnímanie seba samého. Deprivácia môže viesť až k halucináciám a veľmi nepekným snom.

Nástrahou, ktorá hrozí v prípade nútenej izolácie, je okrem iného budovanie a upevňovanie závislostí. Ľudia hľadajú útechu v alkohole, liekoch, či dokonca v drogách, ale tiež počítačovým hrám.

Ako túto situáciu zvládnuť? Jedným z riešením, je vracať sa k príjemným a pekným spomienkam. Pozeranie fotiek, videí, ktoré u nás podporujú pozitívne pocity. Môžete skúsiť kreslenie, zapisovanie príjemných spomienok či pocitov, tanec, hudbu, lebo tak sa dá vyjadriť a prejaviť každá emócia. Skúste cvičenie fyzické alebo cvičenie mysle cez hlavolamy, hádanky a spoločenské hry. Ak sa cítite osamelý, zavolajte svojim blízkym a skúste napríklad aj videohovor.