Ružinov predstavil návrh parkovacieho domu na Štrkovci

1617

Štrkovecké jazero je jedným z najvzácnejších miest Ružinova, miestom, ktoré sa spája s detstvom a mnoho nie len Ružinovčanov tu trávi svoj voľný čas. „Približne pred rokom sa nám podarilo zachrániť kľúčové miesto pri jazere – veľké parkovisko z východnej strany, od Sabinovskej ulice. Získali sme ho do majetku mestskej časti a definitívne sme tak dali stopku plánovanej výstavbe novej bytovky na tomto mieste. Vďaka tomu sa konečne podarilo aj odblokovať roky trvajúci proces prípravy územného plánu zóny Štrkovecké jazero, ktorý blokovali aj námietky súkromných majiteľov pozemkov,“ približuje starosta Ružinova Martin Chren na sociálnej sieti.

„Zadanie bolo jednoduché zachovať parkovacie kapacity so zvýhodnením pre rezidentov a zároveň vytvoriť nový pekný verejný priestor, ktorý zveľadí celú lokalitu. Výsledkom práce architektov a projektantov je návrh dvojpodlažného parkovacieho domu s parčíkom na streche a s novou promenádou zo strany jazera s priestorom na dve prevádzky a terasové sedenie pre návštevníkov,“ pokračuje.

Samotný parkovací dom má jedno podzemné a jedno nadzemné podlažie a siaha len do výšky terasy vedľajšieho domu na Stropkovskej, takže nikomu nezakryje výhľad na jazero, ani nijako negatívne neovplyvní obyvateľov zo susedstva. Má kapacitu 170 parkovacích miest (ktoré by boli verejne prístupné pre návštevníkov za poplatok). Na povrchu zostáva približne 70 miest, ktoré by ale boli vyhradené výhradne pre rezidentov – takže celková kapacita súčasného parkoviska vzrastie asi o 2/3 a rezidentom sa bude parkovať ľahšie, než dnes. Pre porovnanie, dnes má parkovisko kapacitu zhruba 150 áut a väčšina áut na ňom nepatrí obyvateľom z okolia.

Na streche by mal vzniknúť pochôdzny park, na ktorý sa dá vyjsť dvoma rampami aj s kočíkom, alebo schodišťom upraveným aj na sedenie s výhľadmi na jazero. „Zo strany jazera by mala pribudnúť nová pešia promenáda s dvoma obchodnými priestormi, v ktorých by som rád videl napríklad nový klub seniorov či kaviarničku,“ dodáva starosta.

Zdroj: Martin Chren-starosta Ružinova