Ružinov preventívne otestoval 800 zamestnancov škôl a škôlok

1017
Zdroj: Ružinov

Ružinov bol jedným z prvých miest, kde koronavírusová nákaza prepukla aj v škôlke. Preto sa na mestskej časti rozhodli, pred pondelkovým otvorením škôl a škôlok, preventívne otestovať všetkých zhruba 800 pedagogických a nepedagogických zamestnancov.

V priestoroch DK Ružinov bolo tento týždeň otestovaných prvých 515 paní učiteliek, pánov učiteľov, paní kuchárok a ďalších zamestnancov. Kvalitné laboratórne testy boli vykonané prístrojom Elisa, ktorý na základe odberu krvi má 99 % presnosť na prítomnosť troch druhov protilátok. Ukázalo sa, že z 515 v stredu testovaných sa až 30 s koronavírusom stretlo alebo ho prekonalo a majú proti nemu vytvorené protilátky. U 17 zamestnancov je podozrenie, že vírus môže byť stále aktívny a že by niektorí z nich dokonca mohli byť aj infekční. To je oveľa viac, než by sme podľa dostupných štatistík očakávali.

Všetkých učiteľov s podozrením na aktívnu prítomnosť COVID-19 otestujú ešte aj 100 %-ne spoľahlivým PCR testom, aby si boli istí, že všetci v pondelok do škôl a škôlok nastúpia zdraví. Ak sa potvrdí nákaza u niektorých z nich, danú škôlku alebo školu zrejme nebude môcť mestská časť otvoriť. Finálne výsledky by mali mať k dispozícii najneskôr v nedeľu.

„Testovanie je posledná zbraň, ktorá nám dnes zostáva v boji proti vírusu a malo by sa preto robiť čo najviac, čo najrýchlejšie a čo najmasovejšie – aby sme každý prípad vedeli včas zachytiť,“ uviedol na svojej sociálnej sieti starosta MČ Ružinov.

Za testy mestská časť nemusela zaplatiť ani euro. Darovala jej ich spoločnosť Alpha medical, ktorá prevádzkuje zdravotnícke laboratóriá. Nielen, že ušetrili desiatky tisíc, ale zachraňujú zdravie aj životy. Ďakujeme!