Náučné chodníky: Jablonecký náučno-poznávací chodník

4656
Jablonecká rozhľadňa

Prinášame vám druhý diel zo seriálu Náučné chodníky. Spoznávajte s nami skryté zákutia Bratislavského kraja.

Vedeli ste, že aj obec Jablonec má rozhľadňu? 

A nie len tak hocijakú. Je spojená s degustačnou vínnou pivnicou a náučno-poznávacím chodníkom. Či si chodník prejdete na bicykli alebo pešo, zažijete relax v malebnej prírode. Zároveň si tak prejdete kúsok Svätojakubskej cesty, ktorej je chodník súčasťou. 

Miesto, na ktorom stojí vyhliadková veža, slúžilo pôvodne ako čierna skládka. Obci sa v spolupráci s miestnym obyvateľstvom, podnikateľmi a miestnymi združeniami podarilo priestor vyčistiť a skultivovať. V rámci brigády, ktorú obec zorganizovala, vysadilo 160 dobrovoľníckych rodín 200 líp. Každý strom je označený tabuľkou s menom toho, kto ho vysadil a ďalej sa oň stará. Do budúcna sa tak môžeme tešiť na vstupnú lipovú alej vedúcu k Jabloneckej rozhľadni. 

Areál okolo Jabloneckej rozhľadne s altánkom a obecnou pivnicou bol vybudovaný v roku 2019 aj za podpory dotácií z Bratislavskej regionálnej dotačnej schémy na podporu turizmu. Degustačná pivnica slúži primárne na prezentáciu miestnych vinárov, ktorí majú v pivnici zriadený dlho očakávaný archív vín.  

Jablonecká rozhľadňa viditeľná od úvodného informačného panela

Jablonecká rozhľadňa je vysoká 11 m, nachádza sa na najvyššom bode v obci a poskytuje krásny výhľad na Malé Karpaty. Zároveň je jednou zo zastávok Jabloneckého náučno-poznávacieho chodníka. 

Informačný panel Jabloneckého náučno-poznávacieho chodníka

Náučno-poznávací chodník pozostáva z dvoch častí, západnej a východnej. Každá zastávka je označená bohato ilustrovaným informačným panelom. Nájdete tu informácie o faune, flóre a zaujímavostiach v okolí a na trase neminiete ani obnovenú kaplnku Sv. Vendelína. Rozhľadňu uvidíte hneď od úvodného informačného panela.

Kaplnka sv. Vendelína pri rozhľadni. Jablonecký náučno-poznávací chodník. Foto: Ivan Ružek, naucnechodniky.eu

Jeho trasa začína v obci Jablonec pri futbalovom štadióne (viete tu bez problémov zaparkovať), vedie ďalej popri potoku Gidra až do Budmeríc a napája sa tak na Budmerický náučný chodník.

Rázcestie dvoch vetiev Jabloneckého náučno-poznávacie chodníka a chodníka k rozhľadni. Foto: Ivan Ružek, naucnechodniky.eu

Chodník sa dá poľahky za hodinku zdolať. Zároveň si tu môžete posedieť na pohodlných lavičkách alebo si niečo opiecť na existujúcich ohniskách.  

Jeden z altánkov vybudovaných na trase Jabloneckého náučno-poznávacieho chodníka. Foto: Ivan Ružek, naucnechodniky.eu
Mapa s vyznačenými informačnými panelmi Jabloneckého náučno-poznávacieho chodníka. Foto: naucnechodniky.eu

Tipy a inšpirácie na ďalšie vychádzky po Bratislavskom regióne nájdete na našom webe v sekcii Náučné chodníky alebo Tematické cesty.

Zdroj: naucnechodniky.eu