Senecká synagóga vyrástla do krásy. Je tesne pred dokončením a toto vás v nej čaká

3327

Rekonštrukcia synagógy v Senci sa blíži do finále. Chrám ožije kultúrou, pripomenie minulosť židovskej komunity a uchová aj vzácny rituálny kúpeľ mikve či murovanú pec.

Historický klenot, senecká synagóga, by bez zásahu župy schátrala. S radosťou oznamujeme, že stavebné práce sa blížia do finálnej etapy a čoskoro ju otvoríme obyvateľom kraja. „Kedysi významnému chrámu sme vrátili dôstojnosť. Po otvorení bude slúžiť všetkým a budeme sa v nej stretávať na koncertoch, workshopoch, výstavách a diskusiách. Výsledky práce úradu BSK majú niekedy aj takúto podobu,“ hovorí predseda BSK Juraj Droba.

Synagóga bola vybudovaná začiatkom 19. storočia, vedľa nej mala stáť aj učebňa a zimná modlitebňa. Dnešná podoba sa datuje do obdobia rokov 1905 – 1906.

Takto vyzerala synagóga pred rekonštrukciou. V najbližších rokoch by úplne schátrala.

Hotová je už aj prístavba za synagógou, momentálne prebieha verejné obstarávanie na úpravy interiéru. Hlavná budova sa vo vnútri dokončuje a pripravuje sa realizácia expozície a vybavenie na organizáciu koncertov, premietania a iných podujatí. Komunitná záhrada ide do druhej etapy, momentálne tvoríme projekt. Jej obnovu konzultujeme s Krajským pamiatkovým úradom, špeciálne nález rituálneho kúpeľa mikve a historickej murovanej pece, pravdepodobne určenej na pečenie macesu. Obe budú zakonzervované, aby boli zachované pre budúce generácie,“ vysvetľuje vedúca oddelenia kultúry Svetlana Waradzinová.

Administratívne pripravujeme obsahovú náplň a fungovanie budúceho kultúrnokreatívneho centra. V budove však oživíme aj historický odkaz, súčasťou expozície budú aj tehličky s menami rodín seneckej židovskej komunity. Synagóga bude krásne osvetlená a bude mať moderný informačný systém. Do rekonštrukcie sme sa pustili po 65 rokoch chátrania tohto skvostu. Pamiatku aj záhradu vrátane budovy rituálnych kúpeľov mikve sme opravili s ohľadom na cenné historické detaily,“ dodáva župan Juraj Droba.

Práce v záhrade odhalili rituálne kúpele mikve

Pri rekonštrukcii dvora sme objavili zabudnuté a nesmierne vzácne rituálne kúpele mikve. Sú neodmysliteľnou súčasťou judaistickej viery. Majú v prvom rade očistnú funkciu a to rovnako pre ženy ako aj pre mužov. Využitie kúpeľov mikve malo dôležitú úlohu nielen ako súčasť rituálov ale aj ako súčasť každodenného života rodiny. Mikve pozostávalo z priestoru prezliekárne, následne samotného obdĺžnikového bazéna s vodou a z druhej strany z kúreniska s nádržou. Voda bola privádzaná čerpadlom zo studne a nesmela sa ohrievať priamo. Zachované kúpele sú slovenskou raritou.

Rituálne kúpele mikve

Župa zachráni aj svätojurskú synagógu

Obnovu pamiatok a kultúrneho dedičstva považujem za nesmierne dôležitú, aj keď nepatrí medzi hlavné kompetencie župy. Rekonštrukcia seneckej synagógy ide do finále a my sme sa rozhodli, že odkúpime a zachránime aj svätojurskú. Takto vyzerá dnes. Nie je prístupná verejnosti, chátra a asi nepotrvá dlho, kým sa začne rúcať strecha či kolabovať steny. Pozývam vás sledovať jej postupnú opravu, ja sa teším najmä na obnovu fasád. Pri rekonštrukcii synagógy v Senci sme v záhrade našli zrúcaninu zabudnutých a veľmi vzácnych rituálnych kúpeľov mikve. Možno nás pár pokladov čaká aj vo Svätom Jure,“ uzatvára predseda BSK Juraj Droba.

Pozrite si ďalšie zábery na seneckú synagógu: