Minister školstva: Školy ostávajú zatvorené do odvolania. Písomné maturity sa rušia.

6684

Vyučovanie na školách bude prerušené až do odvolania. Dôvodom sú opatrenia na zabránenie šírenia nového koronavírusu. Po utorkovom rokovaní vlády o tom informoval minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling.

Ministerstvo školstva zrušilo písomné maturity a aj Testovanie 9, teda monitor, ktorý píšu na konci roka deviataci. Ústne maturity by sa mali uskutočniť dva týždne po tom, čo sa študenti vrátia do škôl. „Chceme, aby maturanti tento rok maturovali, a to do 30. júna,“ povedal Gröhling.

„Prihlášky na stredné školy bude možné podať do 15. mája a potvrdenie lekára nebude možné, aby sme neurobili nával študentov smerom k ambulanciám. Prijímacie pohovory na stredné školy sa uskutočnia najneskôr do 30. júna,“ povedal minister školstva.

Minister školstva posunul aj termíny zápisu do škôl pre mladšie deti. Zápis do základných škôl by sa mal odohrať v druhej polovici apríla, od 15. do 30. apríla, ale bez osobnej prítomnosti detí. Zápis do materských škôl bude prebiehať počas celého mesiaca máj.

Gröhling oslovil aj riaditeľa RTVS Jaroslava Rezníka so žiadosťou, aby boli rozšírené vyučovacie programy vo verejnoprávnej televízii. Jeho reakcia bola promptná a tak by RTVS mala od budúceho týždňa vysielať pre žiakov dlhšie a to od 9.15 až do 11.00. Takýmto spôsobom by sa tak mohli vzdelávať aj žiaci, ktorí nemajú internet alebo počítač.

Minister školstva zároveň doplnil, že vzniká aj web www.ucimenadialku.sk, kde nájdu učitelia, žiaci, ale aj rodičia materiály na digitálne vzdelávanie.