Slnko v sieti za najlepší dokument má film o fotografovi Dežovi Hoffmannovi

638
Slnko v sieti
Slnko v sieti

Národnú filmovú cenu Slnko v sieti za najlepší dokumentárny film udelila Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) snímke režiséra Patrika Lančariča Dežo Hoffmann – fotograf Beatles. Divákov zoznamuje so slovenským fotografom svetového významu, dvorným fotografom Beatles, ktorý spolupracoval aj s Rolling Stones a ďalšími hviezdami druhej polovice 20. storočia.

„Skutočne som to nečakal, pretože spoločnosťou vibrujú témy, ktoré sú angažované, kontroverzné, a náš film sa zaoberá príbehom Deža Hoffmanna, spolupatričnosťou, hľadaním porozumenia a ľudskosťou. Som veľmi rád, že filmová akadémia ocenila práve tieto hodnoty,“ uviedol producent oceneného filmu Patrik Pašš na udeľovaní cien v sobotu (15. 4.) v Slovenskom rozhlase. „Verím, že sa tieto hodnoty poukazujúce na ľudskú slušnosť dostanú aj do iných sfér našej spoločnosti, aby sme na Slovensku žili všetci slušnejší a krajší život,“ dodal Pašš.

K filmu o fotografovi Dežovi Hoffmannovi poznamenal, že to bola 12-ročná audiovizuálna archeológia, na ktorej sa podieľalo veľké množstvo ľudí, rešeršérov a scenáristov. „Pátrali, hľadali a kontaktovali známe osobnosti vo svete, celý tento orchestre riadil Patrik Lančarič a Alenka Spustová strávila v strižni roky, aby tento film uzrel svetlo sveta,“ dodal producent snímky nesúcej posolstvo fotografa a jeho „farbistý život“.

Podľa Pašša priniesol Hoffmann do fotografickej estetiky pop-music nóvum. „Nespútanosť, slobodu, pohyb, dynamiku, autenticitu. Z dnešného pohľadu ide o veci také bežné, že sa považujú za absolútnu samozrejmosť. Ale na konci 50. a začiatku 60. rokov išlo naozaj o prevratný spôsob zachytenia umelcov na fotkách,“ hovorí producent s tým, že aj to je jeden z dôvodov, prečo Hoffmannove fotografie dodnes nezostarli.

Hoffmann začal Beatles fotografovať na začiatku ich hudobnej kariéry. Postupne sa stal jedným z najzásadnejších fotografov éry „sixties“, pred jeho objektívom neskôr stáli aj ďalšie hudobné kapely, ako napríklad Kinks, Hollies, Yardbirds, Pink Floyd, The Who, Jimi Hendrix Experience, Frank Sinatra, Elton John, ale aj hviezdy džezu či filmové osobnosti. Za tri desaťročia vytvoril viac ako milión záberov.

Zdroj: TASR