Slovania a Avari: Archeologické náleziská v kraji

2359
Hrad Devín
Hrad Devín

Archeológovia vám vo videách predstavia tri zaujímavé náleziská v kraji. Zoberú vás na Devín, Neštich a do Biskupíc. Projekt pripravila Krajská organizácia cestovného ruchu.

Príbeh hradu Devín

Na Slovensku sú viaceré mestá, ktoré boli počas rozkvetu Veľkomoravskej ríše centrom moci kultúry. Patrí medzi ne aj Bratislava, najmä jej veľkolepé sídla na Bratislavskom hrade a na Devíne. Na výlet do čias Slovanov a Avarov vás vezme archeológ doc. Dr. Milan Horňák.

Tajomstvo Biskupíc

Pri výstavbe nultého obchvatu Bratislavy bolo odkryté obrovské a veľmi významné avarské pohrebisko. Počas archeologického výskumu sa objavilo až 485 hrobov. Našli sa v nich aj rôzne vzácne predmety, s ktorými sa v tých dobách pochovávalo.

Hradisko Neštich

Na úpätí Malých Karpát, uprostred lesa, nájdete vzácne archeologické nálezisko. Veľkomoravské hradisko ležalo na križovatke významných obchodných ciest a dodnes sa z neho zachovalo mohutné opevnenie. Prevedie vás po ňom archeológ Július Vavák. Hradisko Neštich patrí do katastra obce Svätý Jur, je otvorené verejnosti a ľahko sa tam z obce dostanete, vyberte sa smerom do Jozefkovho údolia.