Slovensko patrí dlhodobo medzi krajiny s najnižším výskytom tuberkulózy

1430

24.3. roku 1882 doktor Robert Koch oznámil, že objavil baktériu, ktorá spôsobuje Tuberkulózu. Tento bacil Mycobacterium tuberculosis je jedným z najväčších infekčných zabijakov na svete, ktorého poznali už aj starí Gréci alebo Inkovia. Tento objav nám otvoril cestu k diagnostike a liečbe tejto choroby, no aj napriek tomu zostáva jedným z najsmrteľnejších ochorení. Ročne spôsobí viac úmrtí, než malária alebo AIDS.

Najväčší výskyt je v Indii, Číne, Indonézii, na Filipínach, v Pakistane, Nigérii a v Bangladéši. U nás sa začalo očkovanie (kalmetizácia) v roku 1953. V súčasnej dobe patrí SR medzi krajiny s najnižším výskytom TBC. Na Slovensku sa nám TBC podarilo dostať pod kontrolu už pred mnohými rokmi, a preto bolo plošné očkovanie novorodencov u nás zrušené k 1. januáru 2012. Očkované sú len deti z rizikových skupín alebo na želanie rodičov. V dnešnej dobe je situácia na Slovensku naďalej stabilizovaná. V roku 2019 bolo do Národného registra TBC Slovenskej republiky nahlásených 214 prípadov, čo je 3,93 obyvateľov na 100 000.

Tento bacil sa šíri z človeka na človeka prostredníctvom mikroskopických kvapôčok uvoľňovaných do vzduchu. To sa môže stať, keď niekto s neliečenou aktívnou formou tuberkulózy kašle, hovorí, kýcha, pľuje, smeje sa alebo spieva.

Ochorenie spôsobuje okrem horúčiek a zimníc aj kašeľ, ktorý trvá tri alebo viac týždňov. Je sprevádzaný vykašliavaním krvi a spôsobuje bolesť na hrudníku aj pri dýchaní. Poškodenie pľúc vedie k nedostatku kyslíka, čo spôsobuje únavu a stratu chuti do jedla s čím je spojené neúmyselné chudnutie a popolavé zafarbenie pokožky pacienta. Baktérie však môžu preniknúť aj do iných častí tela, vrátane obličiek, chrbtice alebo mozgu a spôsobovať bolesti chrbta alebo krv v moči. Ak spozorujete súbor týchto symptómov, neváhajte kontaktovať vášho lekára.

Ako bojujeme s tuberkulózou na Slovensku?

Aktívnym vyhľadávaním infekčných ľudí a intenzívnou liečbou pod dohľadom zdravotníckych pracovníkov. Aby bol zachytený každý tuberkulózny pacient a bol pod odborným dohľadom zdravotníkov sa stará hlavný odborník ministerstva zdravotníctva v spolupráci s krajskými a okresnými odborníkmi. Tento systém je jednou z vecí, ktoré oceňujú odborníci aj z vyspelých krajín.

Liečba tuberkulózy je viacmesačná záležitosť (6-9 mesiacov) a spočíva v podávaní rôznych druhov antituberkulotík. Svetová zdravotnícka organizácia považuje pravidelný dohľad odbornými pracovníkmi za najdôležitejšiu súčasť boja proti tuberkulóze, pretože pacienti, ktorí sa začnu cítiť lepšie, majú nutkanie prestať brať lieky.

V posledných rokoch, sa nám na Slovensku veľmi darí potláčať túto infekciu. Zanedbanie niektorej z týchto činností však môže viesť ku rozšíreniu tzv. polyrezistentnej tuberkulózy, ktorá predstavuje v celosvetovom meradle veľké nebezpečenstvo do budúcnosti.

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR