Slovensko zaradí Veľkú Britániu na zoznam menej rizikových krajín

1033

Slovensko zaradí Veľkú Britániu na zoznam menej rizikových krajín z pohľadu šírenia nového koronavírusu. Účinnosť by toto opatrenie malo nadobudnúť v pondelok 20.7. Na zozname menej rizikových krajín naďalej ostáva Chorvátsko i Česko.

Odborníci vypracovali analýzu, ktorá zmapovala dianie od 1. júna, odkedy sa rázne uvoľnili opatrenia. Za obdobie piatich týždňov zaznamenali 363 pozitívnych prípadov. Z tohto počtu bola viac ako polovica prípadov importovaná. Najviac pozitívne testovaných prišlo z Česka, Ukrajiny, Veľkej Británie či Srbska.

Odborníci zdôraznili, že na Slovensku nejde o celoštátny výskyt ochorenia COVID-19, ide len o lokálne epidémie. Podľa odborníkov však naďalej treba ostať opatrnými. Regionálne úrady verejného zdravotníctva majú situáciu pod kontrolou, k celoplošným opatreniam pristúpiť nie je potrebné. Ak by Slovensko „strácalo pôdu pod nohami“, pristúpi sa k sprísneniu opatrení, nateraz však k celoplošným opatreniam na zamedzenie šíreniu nového koronavírusu pristúpiť potrebné nie je.

Zdroj: TASR