Spadnuté stromy cez cesty. Ako to funguje?

4127

„Na Cerovej dráhe je spadnutý strom, môžete ho odstrániť? Pri chodníku na Kamzíku je obrovský suchý buk, ohrozuje bezpečnosť“. Tento druh podnetov posielate denne a lesníci z Mestských lesov v Bratislave riešia množstvo prípadov aj preventívne v rámci svojich obhliadok.

Možno o tom neviete, ale odstraňovanie spadnutých stromov na turistických a cyklistických chodníkoch je dokonca najčastejšia povinnosť, ktorej sa lesníci venujú. Lesopark je totiž charakteristický veľmi hustou sieťou značených aj neznačených trás. Na malom území 3,000 hektárov je stovky kilometrov asfaltiek, lesných ciest, cyklistických singletrailov, turistických chodníkov. Na rozdiel napríklad od národných parkov, kde je na obrovskom území zopár trás, tu je to presne opačne.

Ak teda v lese vidíte píliť lesných robotníkov a jeden-dva kmene stromov popri ceste, jedná sa najčastejšie práve o túto činnosť. Rovnako môžete stretnúť traktor, dodávku či neobľúbenú V3Sku.  Žiadneho návštevníka to nepoteší, avšak cesty je potrebné spriechodniť.

Kedy a komu treba spadnuté stromy nahlasovať?

Ak spadne strom na asfaltku a často používané cesty, nie je potrebné ho nahlasovať. Zvyčajne o nich už vedia od pracovníkov a pracujú na riešení. Nahlásiť nepriechodné trasy sa oplatí v prípade singletrailov a menej používaných trás, kam lesníci nechodia tak často.

Budú od vás potrebovať presný popis miesta a fotku. Presný postup nájdete aj na webe https://bit.ly/2AQ4y8F.

Zdroj: Mestské lesy v Bratislave