Spolupráca Malokarpatského múzea s Pezinskou dielničkou

1110

Ak je niečo, čo by sme si z roku 2020 mali vziať ako pozitívne memento do ďalších období, je to solidarita. Voči sebe navzájom, voči priateľom, voči neznámym. Najmä však solidarita s ľuďmi, ktorí to možno majú v živote o poznanie ťažšie ako my.

Z túžby po vzájomnej solidarite vznikla v roku 2016 aj Pezinská dielnička, ktorá aktuálne poskytuje priestor pre sebarealizáciu a prácu piatim mladým ľuďom so zdravotným znevýhodnením. Mnohí z vás určite poznáte príbeh Denisa a jeho mamy, ktorá dielničku založila. Spýtali sme sa jej tri stručné otázky:

1. Ako vnímate spoluprácu s múzeom a spolupráce všeobecne?

Denisa Knotková: Chránené dielne zamestnávajú ťažko zdravotne znevýhodnených ľudí. Konkrétne v našej chránenej dielni máme kolegyne a kolegu s telesným a mentálnym znevýhodnením. Prácu je potrebné prispôsobovať typu a stupňu zdravotného postihnutia. Pezinská dielnička je tu už 4 roky a prvé roky boli naozaj veľmi ťažké. Malokarpatské múzeum v Pezinku začalo s nami spoluprácu v našom najťažšom dielničkovom období, kedy sme naozaj uvažovali, či sa dokážeme ešte udržať a uživiť. Vtedy nám naša spolupráca s múzeom veľmi pomohla a v podstate znovu naštartovala. Takže aj touto cestou im veľmi pekne ďakujeme.

2. Čo vám priniesol rok 2020?

Denisa Knotková: Všeobecne je tento rok veľmi ťažký pre všetkých, asi v každej oblasti. Aj v podnikateľskej, aj v súkromnej. Nám do dielničky okrem iného priniesol prácu. Od vzniku situácie s Covidom sme sa rozhodli šiť bavlnené rúška. To nám ostalo až doteraz a Pezinčania nás „objavili“. Veľmi sa z toho tešíme. Naši zákazníci sú úžasní. Cítime ich podporu a spolupatričnosť. Tento rok v septembri nám pribudol nový kolega. Môj syn Denis. Čisto ženský kolektív sme trochu oživili o vtipného mladého muža. Musím skonštatovať, že celkovo máme za sebou úspešný rok. Veľká vďaka patrí našim dievčatám v dielničke, lebo naozaj pracujú s veľkým nasadením, ale hlavne s radosťou.

3. Aké sú vaše ďalšie ciele a sny?

Denisa Knotková: Ciele máme veľké. V prvom rade naďalej zveľaďovať a zväčšovať chránenú dielňu, pre ešte viac ľudí s ŤZP. Mojim druhým veľkým snom je zriadiť v Pezinku denný stacionár pre mentálne znevýhodnených ľudí. Tento zámer sa realizuje veľmi ťažko a siaha do asi nie blízkej budúcnosti. Ale ja verím, že sa mi to pomocou skvelých ľudí, ktorých mám okolo seba, podarí.

Malokarpatské múzeum rozvinulo spoluprácu s Pezinskou dielničkou v roku 2018. Udalosti zapadli na svoje miesto, pretože v múzeu práve v tom čase vznikal múzejný obchodík – Souvenir shop, miesto, kde si okrem suvenírov, publikácií, či regionálneho vína, našli svoje stále miesto aj dielka z Pezinskej dielničky. Mnohé z ich produktov sú pre ešte lepší pocit vyrobené ekologickou cestou, či pomocou up-cyklácie textilu, či papiera. Drobné predmety z textilu, srdiečka, darčeky, eko-tašky, voňavé vrecúška plné levandule, ale napríklad aj ľanové vrecko na chlebík nájdete v našom Souvenir shop-e počas otváracích hodín múzea.

Souvenir shop v Malokarpatskom múzeu v Pezinku:

M. R. Štefánika 4, Pezinok 902 01

https://www.muzeumpezinok.sk/sk
https://www.facebook.com/muzeumpezinok.sk

Pezinská dielnička, s.r.o. – chránená dielňa:

Prevádzka: Kollárova 12, Pezinok 902 01

https://www.pezinskadielnicka.sk/contact/
https://www.facebook.com/pezinskadielnicka

Text: Monika Chvosteková, Denisa Knotková

Zdroj: Malokarpatské múzeum v Pezinku