Staré Mesto dostalo 24 návrhov na Hrob neznámeho vojaka

700
Zdroj: TASR

Bratislavské Staré Mesto zaevidovalo 24 návrhov v rámci anonymnej výtvarnej súťaže návrhov na protokolárne miesto Hrob neznámeho vojaka v areáli parku na Rázusovom nábreží v Bratislave. Návrhy posúdila 21. marca odborná porota, ktorá spomedzi nich vybrala víťazný návrh. Výsledky súťaže však zverejnia až na budúci týždeň. Uviedol to hovorca Starého Mesta Matej Števove.

„Podľa vyjadrení poroty návrhy boli kvalitné, zaujímavé a kreatívne. Zapojili sa viaceré generácie výtvarníkov, aj zo zahraničia. Súťaž prebehla korektne a odborne,“ skonštatoval Števove. Protokolárne miesto má byť hotové začiatkom septembra.

Premetom súťaže bolo samotné vytvárané dielo i jeho umiestnenie v areáli parku na Rázusovom nábreží, medzi Pomníkom bulharských partizánov a stavbou Propeller. Celok má tvoriť ústredné pietne miesto, pri ktorom možno organizovať štátne pietne akty. Cieľom súťaže bolo podľa mestskej časti nájsť ideové riešenie komunikujúce súčasným výtvarným jazykom a zároveň citlivo zohľadňujúce špecifickosť daného verejného priestoru.

Protokolárne miesto sa malo pôvodne nachádzať pri budove Úradu vlády SR, na mieste, kde stojí socha Mareka Čulena. Po kritike i nesúhlase Starého Mesta, ktorému sa miesto pri soche zakladateľa komunistickej strany zadalo nedôstojné a nereprezentatívne, sa hľadalo iné miesto. Areál na Rázusovom nábreží odobrila mestská časť i magistrát hlavného mesta, v októbri 2021 návrh schválila aj vláda.

Zdroj: TASR