Staré Mesto odpustí 50 percent z dane pre terasy

977

Bratislavské Staré Mesto odpustí gastronomickým prevádzkam a kaviarňam 50 percent z dane za užívanie verejného priestranstva pre terasy na pozemkoch mestskej časti v centre hlavného mesta. Kaviarnici však úľavu považujú za neúnosnú a upozorňujú, že v centre mesta môžu zaniknúť tri štvrtiny prevádzok.

Mestská časť v tejto súvislosti dlhodobo argumentuje analýzou svojich finančných možností. Úľava 50 percent predstavuje výpadok, ktorý by bol ináč pre mestskú časť príjmom. Staré mesto si uvedomuje, že je tvorené aj týmto sektorom, ale kompetencie samosprávy sú škôlky, školy, sociálne veci, a to nemôže ohroziť.

Starostka Starého Mesta zároveň zdôraznila, že je potrebné spolu s hlavným mestom riešiť nastavenie rovnakých podmienok pre pozemky mestskej časti a mesta. Stať sa totiž môže napríklad aj to, že na jednej ulici budú prevádzky v pozemkoch mestskej časti platiť polovičnú daň a prevádzky na pozemkoch mesta, ktoré nebudú platiť žiadnu daň. Hlavné mesto totiž navrhuje poskytnutie 100-percentnej zľavy z prenájmu terás, mestskí poslanci o tom ešte budú rokovať.

Prevádzkovatelia gastroprevádzok však tvrdia, že to pre nich nie je úľava a zabije to minimálne trištvrte reštaurácií v centre mesta. Trh padol a prevádzky nemajú hostí.

Zdroj: TASR