NAŽIVO: Rokovanie zastupiteľstva BSK

3730

XVII. zasadnutie Zastupiteľstva BSK 29.5.2020

Župné zastupiteľstvo rokuje prvýkrát od vypuknutia pandémie koronavírusu. Za prísnych bezpečnostných a hygienických opatrení poslanci schvaľujú viaceré body programu nezvyčajne v priestoroch Starej tržnice. Týkajú sa financií, stratégie, kultúry či školstva. Poslanci Bratislavského samosprávneho kraja okrem iného rozhodujú aj o tom, ako bude župa hospodáriť po zvyšok roka.

Prečítajte si tiež:

Zaznelo naživo v diskusii k zmenám v rozpočte:

Juraj Droba: Bratislavská regionálna dotačná schéma (BRDS) je stále v mojom srdci a verím, že sa k nej budúci rok vrátime.
Dušan Pekár: Nejde o likvidáciu kultúry, ale o reakciu na súčasný stav.
Elena Pätoprstá: Dnes tu nie sú sktivisti z oblasti životného prostredia, pretože som si dala veľkú námahu im vysvetliť, prečo dochádza k pozastaveniu dotácií. Napriek tomu nespochybňujú, že podpora životného prostredia je pre BSK dôležitá.
Michal Drotovan: Oddelovať len kultúru od všetkých oblastí je nefér. Buď zrušíme všetky oblasti podpory alebo ponechame všetky.
Katarína Augustinič: Mrzí ma, že sme to škrtli celé. Mohli sme hľadať cestu ako zachovať čast schémy, zachovanu aby sme pomohli aspoň niektorým v týchto zlých časoch.
Dušan Dvoran: Kultúra je dusená. Nie som fanúšik BRDS, ale som fanúšik športu. Navrhujem uznesenie, aby BSK súhlasilo s presunutim 300 tisíc z rezervného fondu do individuálnych dotácií župana.
Vladimír Bajan: Ešte nie je schválený záverečný účet, porcujeme kožu medveďa, ktorý ešte behá po lese.
Juraj Droba: Výdavky na kultúru neškrtáme, tento rok pôjde na kultúru 8,5 milióna eur.
Mária Hudáková: Oceňujem 10% zníženie platov na úrade, ale treba sa pozrieť na ostatné bežné výdavky. Dotácie treba vidieť v zmysle udržateľnosti a podporiť to, čo potrebujeme. Mali by smer viac podporiť sociálnu oblasť. Nesúhlasím so šetretním v oblasti vzdelávania.
Patrícia Mešťan (riaditeľka Úradu BSK): Zatiaľ sme zvolili konzervatívny prístup k zmene rozpočtu. Treba sa pripraviť na to, že prídu aj horšie opatrenia. Od vypuknutia pandémie je celý úrad BSK v pohotovosti, Krízový štáb funguje prakticky 24 hodín denne. Znížili sme celoplošne platy na župe o 10%. Intenzívne komunikejeme s ministerstvom financií, ktoré by nám mohlo pomôcť.
Juraj Droba: Žiadna iná samospráva na Slovensku okrem Bratislavskej župy neznížila celoplošne platy zamestnancov. Pre mňa sú všetci zamestnanci úradu hrdinovia, lebo súhlasili s obmedzeným režimom aj so znížením platov a ja im za to veľmi pekne ďakujem.
Ján Buocik: Reflektujem, že si treba vytvoriť rezervu pre výpadok príjmov pre dopravcu, ale táto firma podlieha pomoci štátu, čiže ich výpadok bude čiastočne sanovaný štátom.
Dušan Dvoran: Nikdy nebudem súhlasiť so znížením bežných výdavkov. Tie sú dôležité pre bezpečnosť ľudí. Znížme kapitálové výdavky, ale nie bežné.
Elena Pätoprstá: Oceňujem kultúrnikov, že počúvajú politikov. Verím, že chápete, že nejde o likvidačný ťah. Ide o systémový krok a verím, že sa k dotačnej schéme vrátime. Skúsme sa vzájomne poradiť ako zachovať a zachrániť celý kultúrny biotop. Choďte na ministerstvo kultúry, pretože im chýbajú ľudia. Vnímajte zmenu paradigmy a pomôžte nastaviť aj vnímanie kultúrnej oblasti.
István Pomichal: Pre mňa je dnes generál župan, ktorý ako prvý urobil opatrenia. Plne podporujem župana a kvitujem prístup predsedu dotačnej komisie Dušana Pekára. Musíme vykryť straty a naplniť poslanie a kompetencie župy, ktoré nám prináležia.
Michal Drotovan: Každá obec musela riešiť dotácie. Niekto ich ponechal, niekto škrtal, niekto znižoval. Koronakríza je veľké tsunami, ktorého presný dopad nepoznáme. Preto samospravy pristupujú k šetreniu. Čo sa týka dotácií, chápem ľudí z kultúry, ale treba si povedať, že nie je to zánik kultúry. A ak by to mal byť zánik, spôsobí ho koronavírus, nie BSK.
Marek Vlčej (riaditeľ odboru financií BSK): V prepočte na celkový rozpočet dáva župa 4-6 krát viac financií na kultúru v porovnaní s hlavným mestom.
Mária Kisková: Navrhujem šetriť na administratíve a na bežných výdavkoch.
Juraj Jánošík: Aj ja by som bol rád, aby sa neškrtalo v oblasti športu, školstva, alebo kultúry, ale je tu koronakríza a preto návrh úpravy rozpočtu je dobrý a podporujem ho.
Zuzana Rattajová: Nerozumiem, prečo ostali individuálne dotácie alebo rušíme ostatné dotácie.
Juraj Droba: Na úrade BSK ideme príkladom. Keď som nastúpil, župan mal troch šoférov, dnes mám iba jedného a cez víkendy jazdím sám. Riaditeľka úradu dokonca vôbec nemá služnobné auto ani šoféra. Aj telefóny si obaja platíme sami.

Výsledky hlasovania k zmenám v rozpočte:
Za: 33, Proti:5, Zdržali sa: 7