Stoj, kto tam?! (slobodný podcast o neslobode): Strhujúce príbehy ľudí túžiacich po slobode

785

Bratislavský kraj opäť prichádza s každoročným podujatím s názvom Víkend zatvorených hraníc. Tohtoročnou témou sú deti a mladí ľudia za železnou oponou. Moderátor Juraj Bača nám v rozhovoroch s hosťami prinesie nové pohľady a príbehy ľudí, ktorí zažili dopady bolševickej propagandy na vlastnej koži.

Historik Peter Mikle (ÚPN) bude hovoriť aj o tom, ako komunistická propaganda manipulovala deti a mladých ľudí, aby sa podieľali na ochrane štátnej hranice.

Patrícia Jurašková v roku 1986 so svojimi rodičmi a súrodencami emigrovala do USA. Rozpovie čo všetko ako dieťa musela prežívať a aký bol návrat do Československa v roku 1992.

Ervín Hrozány ostal ako štvorročný so svojim otcom zo ostnatým drôtom po emigrácii svojej matky do USA. Jeho túžba stretnúť sa s mamou ho dostala na deväť  mesiacov do väzenia v Ilave. Svojho sna sa však nevzdal a cez hranice sa mu podarilo utiecť na druhý pokus. 

Jednotlivé diely zverejníme na konci októbra a začiatkom novembra. Podcast je súčasťou podujatia Víkend zatvorených hraníc, ktorý sa uskutoční 10. novembra  v KD – Kino Malacky a 11. novembra 2023 pod Cyklomostom slobody v Devínskej Novej Vsi. 

Zatiaľ si môžete na platformách Spotify a YouTube vypočuť časti, ktoré sme nakrútili v roku 2022.