Stoj, kto tam?! Vypočujte si štvrtý podcast o neslobode

964
Zuzana Mistríková a moderátor Juraj Bača
Zuzana Mistríková a moderátor Juraj Bača

Pozývame vás vrátiť sa do minulosti a pripomenúť si, akú hodnotu má sloboda. Štvrtá časť má názov „Tvorivá diskusia je najinšpiratívnejší spôsob ako nájsť riešenie niečoho. A toto už vo verejnom priestore akoby neexistovalo.“

Železná opona tiahnuca sa od Barentsovho mora až k Bosporu delila Európu približne 40 rokov na východný socialistický blok a západný slobodný, demokratický blok. Pozývame vás spoznávať železnú oponu ako prvok totalitného režimu, ktorý zasiahol do každodenného života obyvateľov Československa v rokoch 1948 – 1989.

Hostkou štvrtej časti podcastu je Zuzana Mistríková. Vyštudovala filmovú a divadelnú dramaturgiu na Vysokej škole múzických umení, kde ju zastihli udalosti Nežnej revolúcie. Od prvých chvíľ sa stala aktivistkou študentského hnutia a spoluzakladala Koordinačný výbor slovenských vysokých škôl. Dňa 24. novembra 1989 sa ako zástupkyňa študentského hnutia objavila v televíznom Štúdiu Dialóg v diskusii so zástupcami komunistickej strany. V prvých slobodných voľbách v júni 1990 bola zvolená za hnutie VPN do Slovenskej národnej rady, pričom mala vtedy iba 23 rokov. V roku 1992 odišla z aktívnej politiky.

VYPOČUJTE SI PODCASTY NA SPOTIFY

Prvým hosťom bol Peter Mikle z Ústavu pamäti národa, ako druhá porozprávala svoj príbeh Júlia Ševčíková, tretia je Zuzana Mistríková, jedna z výrazných postáv revolučného študentského hnutia v novembri 1989 a ďalším bude Josef Hlavatý, ktorý v roku 1988 spolu so svojím trojročným synom emigroval do Rakúska podomácky vyrobeným rogalom.

Podcast je súčasťou podujatia Víkend zatvorených hraníc, ktorý sa uskutoční 12. – 13. novembra 2022 na viacerých miestach v Bratislave. Toto je KANÁL, kde budú postupne pribúdať všetky podcasty. Sledovať ich môžete aj na našom YouTube.