VÍKEND ZATVORENÝCH HRANÍC: Odkaz železnej opony oživíme na viacerých miestach v Bratislave (VIDEO)

4839

Uctite si s nami obete totalitného režimu. Počas Víkendu zatvorených hraníc opäť symbolicky uzavrieme župný Cyklomost Slobody, vypravíme dobový autobus a svoj príbeh vám porozpráva Josef Hlavatý, ktorému sa v roku 1988 podarilo ujsť na podomácky vyrobenom rogale.

Na Cyklomoste Slobody v Devínskej Novej Vsi si opäť pripomenieme dôležitý moment našej histórie. Už po siedmy raz sa symbolicky uzatvoria hranice medzi Slovenskom a Rakúskom. Víkend zatvorených hraníc, ktorý je  spomienkou na obete  železnej opony a komunistického režimu v bývalom Československu, sa uskutoční pre širokú verejnosť od 12. do 13. novembra 2022.

Podujatím si chceme pripomenúť totalitnú atmosféru na hraniciach a spomínať na obete železnej opony, ktorých túžba po slobode stála to najcennejšie – ľudský život. Unikátnosť bývalej štátnej hranice medzi Slovenskom a Rakúskom využijeme na aktivity, ktoré širokej verejnosti prinesú informácie o železnej opone, ktorá nebola len deliacou čiarou dvoch kultúr – východu a západu, ale aj fyzickou prekážkou slobody. Hlavným hosťom bude Josef Hlavatý z Českej republiky, ktorému sa v roku 1988 podarilo spolu s trojročným synom utiecť cez železnú oponu podomácky vyrobeným rogalom. Jeho odvážnemu činu je venované predstavenie Krídlo.

Už v piatok 11. novembra pripravíme inšpiratívne stretnutie pre pedagógov s vyhlásením literárnej súťaže pre školy pri príležitosti 55. výročia od invázie okupačných síl Varšavskej zmluvy na územie ČSSR v roku 1968 a 30. výročia vzniku Slovenskej republiky v roku 1993. Podujatia sa môžu zúčastniť učitelia po prihlásení.   

POZRITE SI MAPU ŽELEZNEJ OPONY

Program Víkendu zatvorených hraníc je naozaj pestrý a uskutoční sa na viacerých miestach v Bratislave. Prehliadku železnej opony dobovým autobusom, branné cvičenie, workshop o železnej opone pre deti a ich rodičov, výstavu Králové Šumavy, projekciu dokumentárneho cyklu Môj emigrant a divadelné predstavenie môžete zažiť počas soboty 12. novembra.

REZERVUJTE SI MIESTO V DOBOVOM AUTOBUSE TU

Nedeľa 13. novembra sa bude odohrávať pod Cyklomostom Slobody v Devínskej Novej Vsi. Tento deň je venovaný spomienke na 42 doposiaľ zdokumentovaných obetí na slovenskom úseku železnej opony. V programe vystúpia študenti bratislavského Konzervatória so skladbami Nežnej revolúcie, Josef Hlavatý priblíži okolnosti svojho úteku do Rakúska, a nielen mladšia generácia návštevníkov si bude môcť vyskúšať branné cvičenie, ktoré bolo súčasťou života pred rokom 1989. Záver podujatia bude patriť čítaniu mien obetí a kladeniu sviečok k pamätníku.

Podujatie, ktoré je súčasťou Festivalu slobody, organizuje Bratislavský samosprávny kraj v spolupráci s Ústavom pamäti národaOZ V lepších časoch, mestskou časťou Bratislava – Devínska Nová VesNovou Cvernovkou.

Vstup na všetky podujatia je zdarma.