Stoj, kto tam?! Vypočujte si tretí podcast o neslobode

1469
Emília Pastvová a moderátor Juraj Bača
Emília Pastvová a moderátor Juraj Bača

Pozývame vás vrátiť sa do minulosti a pripomenúť si, akú hodnota má sloboda. Tretia časť má názov „Siahla som po knihe Jób a tam som sa našla: Život  je o tej bolesti a to nás posúva ďalej“.

Železná opona tiahnuca sa od Barentsovho mora až k Bosporu delila Európu približne 40 rokov na východný socialistický blok a západný slobodný, demokratický blok. Pozývame vás spoznávať železnú oponu ako prvok totalitného režimu, ktorý zasiahol do každodenného života obyvateľov Československa v rokoch 1948 – 1989.

Hosťom tretej časti podcastu je Emília Pastvová. Bývalá politická väzenkyňa, ktorá dlhé roky pracovala v Ústave pamäti národa ako dokumentaristka. Pochádza z rodiny, ktorú v 50. rokoch 20. storočia kruto zasiahla kolektivizácia. V 80. rokoch minulého storočia ju pre vieru odsúdili na štyri mesiace za marenie dozoru nad cirkvami. Po odpykaní trestu mala šesť rokov problém sa riadne zamestnať. V roku 1986 začala pracovať v Zväze invalidov, kde sa aktívne venovala nevidiacim. Vo svojej dokumentačnej činnosti sa venovala tým, ktorí boli odsúdení za opustenie republiky (emigranti).   

VYPOČUJTE SI PODCASTY NA SPOTIFY

Prvým hosťom bol Peter Mikle z Ústavu pamäti národa, ako druhá porozprávala svoj príbeh Júlia Ševčíková a ďalšími hosťami budú Zuzana Mistríková, jedna z výrazných postáv revolučného študentského hnutia v novembri 1989 a Josef Hlavatý, ktorý v roku 1988 spolu so svojím trojročným synom emigroval do Rakúska podomácky vyrobeným rogalom.

Podcast je súčasťou podujatia Víkend zatvorených hraníc, ktorý sa uskutoční 12. – 13. novembra 2022 na viacerých miestach v Bratislave. Toto je KANÁL, kde budú postupne pribúdať všetky podcasty. Sledovať ich môžete aj na našom YouTube.